Niż GEORGINA dotrze do Europy. Przyniesie silny wiatr i opadyNiż GEORGINA dotrze do Europy. Przyniesie silny wiatr i opady

Niż GEORGINA zbliża się do Europy. Już teraz wiadomo, że przyniesie silny wiatr, z porywami powyżej 100 km/h, intensywne opady i burze. Po dotarciu w rejon Wysp Brytyjskich dość szybko zacznie się wypełniać. W kolejnych dniach jego miejsce zajmie kolejny cyklon. Wiadomo też, że wpłyną na pogodę w Polsce. Gdzie będzie zatem najgorzej?

Dość głęboki niż GEORGINA, którego centrum obecnie ma około 979 hPa, zbliża się do Wysp Brytyjskich. Z prognoz wynika, że ciśnienie w jego centrum może jeszcze nieco spaść. W czwartek będzie już wpływać na pogodę w tamtej części kontynentu. Cyklon wpłynie też na pogodę w Polsce.

Niż GEORGINA. Silny wiatr i opady

Cyklon, który dotrze do Europy, przyniesie intensywne opady deszczu, burze i silny wiatr. Szczególnie narażone będą Hiszpania i Portugalia, gdzie miejscami do końca bieżącego tygodnia może spaść ponad 100 mm deszczu. Mocno padać będzie też między innymi w Wielkiej Brytanii (tam spadnie do 40-50 mm deszczu), czy Niderlandach. Deszcz pojawi się też w Niemczech i na północnym – zachodzie Polski.

suma opadów deszcz cyklon georgina
Prognozowana suma opadów deszczu do niedzieli, 23 października. Model: GFS

Zmiana pogody także w Polsce

Wpływ cyklonu da się odczuć także w naszym kraju. Jak wspominamy wcześniej, w Polsce także pojawi się deszcz. W piątek padać będzie na zachodzie i głównie na północy kraju. Ze względu na aktualną cyrkulację w Europie, do kraju ponownie napłynie ciepła masa powietrza. W piątek na zachodzie termometry pokażą 14- 15 stopni. W weekend będzie to już nawet 18-20 kresek powyżej zera. Ciepło może się utrzymać dłużej – w przyszłym tygodniu czekały by nas kolejne dni z temperaturami zupełnie nie przypominającymi października.

temperatura maksymalna polska 22 października
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 22 października. Model: GFS

Aktualną sytuację synoptyczną sprawdzicie tutaj: https://incusmeteo.com/mapa-synoptyczna-polska-europa/

Grafika ilustracyjna: GEORGE DESIPRIS / pexels.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group