Kolejny huragan może uderzyć w MeksykKolejny huragan może uderzyć w Meksyk

Choć w kalendarzu jesień, to sezon na huragany i tajfuny nadal trwa. Depresja tropikalna NINETEEN (oznaczana także jako 19E) na Pacyfiku nabiera siły. W najbliższych dniach powstanie z niej kolejny huragan, który uderzy w Meksyk. Prognozy amerykańskiego NHC (Narodowego Centrum Huraganów) wskazują, że może on osiągnąć 2 kategorie w pięciostopniowej skali Saffira- Simpsona. Co dokładnie może się wydarzyć?

Depresja tropikalna NINETEEN, która w najbliższych godzinach przekształci się w burzę tropikalną, otrzyma imię ROSLYN. Będzie to piąty raz, kiedy imię to otrzyma burza tropikalna, Pierwszy przypadek miał miejsce w 1964 roku, kolejne w 1986, 1992 oraz w 2016 roku. Jedynie dwa przypadki osiągnęły status huraganu. Do końca sezonu pozostał nieco ponad miesiąc oraz siedem wolnych imion dla burz tropikalnych na Pacyfiku wschodnim.

Depresja tropikalna NINETEEN

Powstałe w okolicach 17 października zaburzenie tropikalne w ostatnich dniach organizowało się i przybierało na sile. Obecnie ma ono status depresji tropikalnej 19E, oficjalnie nazywanej NINETEEN. Jak wynika z prognoz, jeszcze dziś stanie się burzą tropikalną. W kolejnych dniach nadal trwać będzie organizacja, aż do powstania huraganu ROSLYN. Ten uderzy w Meksyk jako huragan 2 kategorii.

huragan roslyn nineteen
Aktualna lokalizacja i prognoza siły depresji tropikalnej NINETEEN. Źródło: zoom.earth

Tak z kolei prezentuje się oficjalna prognoza wydana przez NHC:

nineteen depresja tropikalna
Prognoza siły i trasy depresji tropikalnej NINETEEN. Źródło: NHC

Jeśli powstały huragan uderzy jako 2 kategoria, może spowodować spore szkody:

Zniszczenie pokrycia dachów, drzwi, okien. Poważne zniszczenia roślinności, przyczep kempingowych, itp. Zniszczenia w portach i marinach spowodowane podtopieniami. Niektóre jednostki mogą zerwać cumy.

Jak wygląda lista imion dla burz tropikalnych?

Jak zawsze, przygotowana została podstawowa lista imion, które nadawane są poszczególnym burzom tropikalnym. Przygotowana została również lista dodatkowa, choć patrząc na przewidywania ekspertów NOAA i NHC możliwe, że sięganie po nią nie będzie w tym roku konieczne.

Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na wschodnim Pacyfiku. Źródło: NOAA
Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na wschodnim Pacyfiku. Źródło: NOAA
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group