Jaki będzie sezon narciarski 2022/2023 ? Prognoza AccuWeatherJaki będzie sezon narciarski 2022/2023 ? Prognoza AccuWeather

Po prognozie sezonowej na zimę, przyglądamy się przewidywaniom na sezon narciarski 2022/2023. Jak będzie w Polsce i w Europie? Czy jest szansa na choć trochę śniegu na nizinach? Gdzie będą najlepsze warunki do szusowania po stokach? Sprawdzamy prognozę amerykańskiej firmy  AccuWeather. 

Wraz ze zbliżającym się chłodnym okresem w pogodzie, pojawia się coraz więcej pytań jaka będzie zima, czy jaki będzie nadchodzący sezon narciarski. Progności firmy AccuWeather i tym razem postanowili przedstawić swoje przewidywania i wyliczenia. Dodatkowo, przewidują także, ile dni ze śniegiem pojawi się w Europie w odniesieniu do średniej wieloletniej. Na poniższej mapie zaznaczono na żółto miejsca z ilością dni śnieżnych mniejszą o 4 dni lub więcej w stosunku do normy. Na niebiesko z większą o ponad cztery ilością dni z białym puchem.

snieg europa narciarska 2022/2023
Zmiana ilości dni ze śniegiem w stosunku do normy. Źródło: AccuWeather

Sezon narciarski 2022/2023. Jaki będzie?

Ponieważ wiele kurortów narciarskich w całej Europie przygotowuje się na najbardziej ruchliwy sezon narciarski od początku pandemii koronawirusa, niektórzy właściciele ostrzegają, że w tym roku  niektóre aspekty szusowania na nartach czy deskach mogą się różnić. Rosnące ceny prądu i gazu zmusiły część kurortów do podniesienia cen i tak już drogiego sportu. Niektóre z nich są zagrożone nawet brakiem ponownego otwarcia.

Ośrodki narciarskie we Francji, które stoją przed wyzwaniem ponownego otwarcia, opracowały kilka unikalnych taktyk w celu obniżenia kosztów, w tym spowolnienie prędkości wind, wykorzystanie energii odnawialnej i poszukiwanie wsparcia rządowego, o czym donosi Euronews. W rezultacie klienci mogą ponosić wyższe koszty zabawy na śniegu, aby zrekompensować pozostałe koszty.

Obszary, które tej zimy mogą mieć bardzo dobre warunki narciarskie, obejmują ośrodki w dużej mierze na najwyższych wzniesieniach w południowej Europie, gdzie prawdopodobnie zostanie utworzony aktywny tor sztormowy. Z kolei dodatkowy śnieg prawdopodobnie będzie miał pozytywny wpływ na koszty operacyjne w tych lokalizacjach. Miejsca, w których spodziewane są dobre warunki narciarskie tej zimy, to kurorty w Szkocji, południowej Norwegii, środkowej Hiszpanii i środkowych Włoszech. W tym sezonie przewiduje się złe warunki dla wszystkich kurortów położonych w północnej Anglii i na terenach Niemiec, w tym na północnych stokach Alp. Złe warunki pojawią się także w Sudetach. Karpaty z kolei mogą liczyć na bardzo dobre warunki narciarskie.

prognoza narciarska 2022/2023
Prognoza narciarska, zima 2022/2023. Źródło: AccuWeather.com
Grafika ilustracyjna: pexels.com / Flo Maderebner / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group