Nawalne opady, gradobicia i superkomórki. Podsumowanie poniedziałkowych burzNawalne opady, gradobicia i superkomórki. Podsumowanie poniedziałkowych burz

Poniedziałek był dynamiczny. Gradobicia, superkomórki i nawalne opady deszczu pojawiły się w Polsce. Najgroźniejsza pogoda panowała na północy, a także na południowym wschodzie kraju.

Czerwiec jest jak do tej pory stosunkowo spokojny. Pojawiają się dni z silniejszymi burzami, jednak poniedziałek był tym dniem, kiedy pogoda pokazała co może przynieść. Burze, zgodnie z prognozą wydaną przez Sieć Obserwatorów Burz, niosły zalania i podtopienia, a szkody powodowały też opady gradu.

Prognoza burzowa na 13.06.2022 i noc z 13/14.06.2022
Prognoza burzowa przygotowana przez Sieć Obserwatorów Burz

Superkomórki i gradobicia

Już przed południem na północy Polski rozwinęły się superkomórki burzowe. Poza silnymi opadami deszczu, wywołały także znacznej średnicy grad, który spowodował szkody w rolnictwie. Nie mamy informacji o ich rozległości, prawdopodobnie były punktowe. W centralnie Polsce występowały głównie intensywne opady deszczu.

Zdecydowanie groźniej było w rejonie Lublina. Tam przetoczyła się prawoskrętna superkomórka burzowa, sprowadzając na miasto gradobicie. Jego skutki raportowali użytkownicy Systemu Raportów Sieci Obserwatorów Burz.

Dodatkowo, na północy w Ostrowi Mazowieckiej pojawił się dobrze wykształcony lej kondensacyjny. Nie ma jednak informacji o kontakcie z ziemią. Groźne burze wystąpiły także na Ziemi Łódzkiej, czy środkowym i południowym Mazowszu.

Kiedy wrócą burze?

Weekend będzie najprawdopodobniej upalny. Modele pogodowe sugerują temperaturę maksymalną w okolicach 32-34 stopni, a lokalnie na zachodzie nawet więcej. Falę napływu zwrotnikowego, upalnego powietrza zakończą najprawdopodobniej silne burze. Miały by one wystąpić w niedzielę i poniedziałek. Ten scenariusz nie jest jednak jeszcze zbyt pewny, mimo tego na bieżąco śledzimy prognozowaną sytuację.
Grafika ilustracyjna: pixabay.com/ opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group