Kolejne silne burze w Poniedziałek. Wstępna prognozaKolejne silne burze w Poniedziałek. Wstępna prognoza

Długo nie zaznamy spokoju w pogodzie. Już w poniedziałek mogą wystąpić kolejne, silne burze związane z niżem i powiązanym z nim chłodnym frontem atmosferycznym. Burze będą mogły przyjmować postać układów liniowych i większych układów, niosąc bardzo silne porywy wiatru i intensywne opady deszczu i grad. Podczas przechodzenia komórek wiatr może przekraczać 90 km/h a w niektórych przypadkach nawet 100 km/h. Gdzie sytuacja może być najgroźniejsza? Sprawdzamy aktualne wyliczenia modeli pogodowych.

Ponownie wkraczamy w okres dynamicznej, letniej aury. Pogoda po raz kolejny może pokazać swoje groźniejsze oblicze. Wyliczenia modeli numerycznych sugerują przejście przez kraj kilku fal burz. Będą mogły powstawać groźne układy liniowe – porywy wiatru z nimi związane mogą wyrządzać poważne szkody materialne. Dodatkowo zagrożeniem będzie intensywny deszcz i możliwy grad. Stanie się tak za sprawą niżu, a także frontu, który wędrować będzie z północnego zachodu na południowy wschód, wypierając ciepłą, niestabilną i wilgotną masę powietrza.

Gdzie w poniedziałek mogą być burze?

Sytuacja jest rozwojowa. Ogólnie rzecz ujmując, zagrzmieć może niemal na całym terytorium Polski. Najmniej groźnych zjawisk spodziewamy się na północnym zachodzie i częściowo na zachodzie. Im dalej na wschód, tym zjawiska mogą być groźniejsze. Obecnie wydaje się, że najgorzej sytuacja może panować na południowym wschodzie i całym południu. Tam właśnie prognozowane są burze i największe opady, a także najsilniejszy wiatr. Poniżej prezentujemy wyliczenia modeli pogodowych – GFS oraz ECMWF na poniedziałek.

zachmurzenie opady burze w poniedziałek 13 czerwca
Zachmurzenie i opady w poniedziałek 13 czerwca. Model: GFS
zachmurzenie opady burze w poniedziałek 13 czerwca
Zachmurzenie i opady w poniedziałek 13 czerwca. Model: ECMWF

Pierwsze burze będą się mogły pojawiać już przed południem. W godzinach popołudniowych osiągną swoje apogeum, a opuszczą nasz kraj prawdopodobnie w nocy. Same burze będą mogły przybierać postać układów liniowych, większych układów burzowych czy superkomórek. Będą mogły być także wbudowane w prognozowaną szeroką strefę opadów deszczu.

Gdzie spadnie w poniedziałek najwięcej deszczu?

Główne modele pogodowe – amerykański GFS, europejski ECMWF oraz szwajcarski SWISS HD 4×4 nie są do końca zgodne, gdzie może spaść najwięcej deszczu. Poniżej prezentujemy aktualne (na godzinę 17:00 w sobotę 11 czerwca) wyliczenia wspomnianych modeli. Pewnym jest natomiast, że największe sumy opadów przyniosą prognozowane burze.

suma opadów deszczu poniedziałek 13 czerwca
Prognozowana suma opadów deszczu na poniedziałek 13 czerwca. Model: GFS
suma opadów deszczu poniedziałek 13 czerwca
Prognozowana suma opadów deszczu na poniedziałek 13 czerwca. Model: SWISS HD 4×4
suma opadów deszczu poniedziałek 13 czerwca
Prognozowana suma opadów deszczu na poniedziałek 13 czerwca. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: Flash DantzUnsplash / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group