Ciepło w październiku. Jak długo się utrzyma?Ciepło w październiku. Jak długo się utrzyma?

Tegoroczny październik jest wyjątkowo łaskawy jeśli chodzi o temperaturę. Nie brakuje dni, gdy termometry pokazują wartości powyżej 20 stopni Celsjusza. Pojawiają się jednak także opady deszczu, oraz lokalne burze. Jak długo potrwa taki stan? Co nas czeka w najbliższych dniach? Odpowiadamy na te pytania w naszym artykule.

Jesień kojarzy nam się z coraz krótszymi dniami, wietrzną i chłodną aurą. Jednak w tym roku jest nieco inaczej. Stosunkowo ciepłe dni i noce jakie mamy obecnie w Polsce, pozwalają nieco zaoszczędzić na ogrzewaniu. Stan taki sprawia także, że w lasach nadal jest dużo grzybów. Najnowsze wyliczenia modeli pogodowych sugerują, że ciepło zostanie z nami jeszcze przez kilka dni.

Ciepło w październiku. Jak długo się utrzyma?

Analizując najnowsze wyliczenia modeli pogodowych widać, że tendencja do napływu ciepłej masy powietrza utrzyma się przynajmniej do końca pierwszego tygodnia listopada. Termometry chwilami wskazywać będą nawet w okolicach 20-23 stopni, głównie na zachodzie i południu Polski. Potem miało by zacząć się stopniowo ochładzać, a aura za oknem i temperatura bardziej przypominać tą, która zwykle towarzyszy nam w listopadzie.

temperatura piątek 28 października
Prognozowana temperatura maksymalna w piątek, 28 października. Model: GFS

Według obecnych prognoz, w pierwszych dniach listopada czeka nas ochłodzenie. Temperatury spadną w okolice 10-15 stopni, pojawi się też więcej opadów, czy okresów z silnym wiatrem. Nocami będziemy notować zaledwie kilka stopnie poniżej zera, a miejscami przymrozki. Tak termicznie prezentuje się końcówka pierwszego tygodnia listopada:

temperatura sobota 5 listopada
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 5 listopada. Model: GFS

Zanim jednak ochłodzenie nadejdzie, przed nami jeszcze kilkanaście dni z temperaturami oscylującymi w okolicach 20 stopni, a lokalnie nawet nieco więcej. Mniej będzie z kolei opadów. Wyjątkowo zgodne są pod tym względem popularne modele pogodowe – zarówno GFS jak i ECMWF. To z kolei może oznaczać, że ponownie wzrośnie ryzyko pożarów w lasach. Sytuacja hydrologiczna poprawiła się dzięki ostatnim opadom deszczu, jednak daleko jej jeszcze do stabilnej i idealnej.

anomalia temperatury listopad
Prognozowana anomalia temperatury na Listopad 2022. Model: ECMWF

Listopad z kolei powinien być bardziej zbliżony do normy termicznej, oraz w większości kraju z opadami w okolicach normy. Mniej deszczu miało by spaść na południowym- wschodzie kraju.

Grafika ilustracyjna: pexels.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group