Mroźny początek grudnia. Nocami temperatura spadnie do -10 stopniMroźny początek grudnia. Nocami temperatura spadnie do -10 stopni

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że czeka nas mroźny początek grudnia. Jak zwykle w takich sytuacjach, media zaczęły straszyć tęgim, dwucyfrowym mrozem, nie precyzując oczywiście, gdzie miałby on wystąpić. Oczywiście, będzie mroźno. Miejscami ujemne temperatury utrzymywać się będą przez całą dobę. Uspokajamy jednak, nie będzie w Polsce póki co -20 stopni Celsjusza. Co zatem nas czeka? Sprawdzamy najnowsze wyliczenia modeli pogodowych.

Niestety, media po raz kolejny podchwyciły rewelację o dwudziestostopniowym mrozie. Już na wstępie uspokajamy, w najbliższych dniach nic takiego nie widać w prognozach, przynajmniej nie w Polsce. Apelujemy do wszystkich, aby weryfikować krzykliwe, clickbaitowe nagłówki przepowiadające w tezie katastrofalną pogodę, co jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, okazuje się najbardziej pesymistycznym i skrajnym scenariuszem, lub informacją, która nie dotyczy bezpośrednio naszego kraju.

Mroźny początek grudnia. Całodobowy mróz w Polsce

Jak już wspominaliśmy na łamach IncusMeteo, czeka nas mroźny początek grudnia. Ostatni miesiąc roku 2022, który już za chwilę się rozpocznie, przywita nas chłodną, a miejscami i śnieżną aurą. Całodobowego mrozu spodziewamy się już 1 grudnia, początkowo tylko na krańcach wschodnich. W kolejnych dniach – 2, 3, 4 czy 5 grudnia w zdecydowanej większości kraju trzymać będzie całodobowy mróz. Główne modele sugerują podobny, ale nie taki sam scenariusz wydarzeń. Bardziej powściągliwy wydaje się być europejski ECMWF, który sugeruje, że w niedzielę, 4 grudnia, całodobowy mróz opuści na chwilę nasz kraj. Cieplej miało by być także w nocy. Innego zdania jest z kolei GFS.

temperatura mroźny początek grudnia
Prognozowana temperatura maksymalna na najbliższe dni. Model: ECMWF
temperatura mroźny początek grudnia
Prognozowana temperatura maksymalna na najbliższe dni. Model: GFS

Jak widać, model GFS prognozuje, że chłód pozostanie z nami nieco dłużej.

O sytuacji z możliwym napływem mroźnego powietrza pisze też profil meteoprognoza.pl odnosząc się do jednej z “rewelacji” związanej z 20 stopniowym mrozem:

Termometry pokażą do -10 stopni Celsjusza

Oba główne modele – GFS i ECMWF, sugerują lokalną temperaturę oscylującą w okolicach -10 stopni Celsjusza. Dzieli je jednak odstęp kilku dni. Jak wspominamy wyżej, rozbieżność ta bierze się z różnej prognozowanej długości trwania mroźnego okresu w naszym kraju. Poniższe grafiki należy traktować poglądowo. Sytuacja ulegnie jeszcze korektom, a do prognozowanego terminu zostało kilka dni.

mróz -10 stopni w polsce
Prognozowana temperatura maksymalna rankiem 5 grudnia 2022 r. Model: GFS
mróz -10 stopni w polsce
Prognozowana temperatura maksymalna w nocy z 1/2 grudnia 2022 r. Model: ECMWF

Redakcja IncusMeteo celowo nie publikuje skrajnych wyliczeń, aby niepotrzebnie nie siać paniki, co czynią niektóre media czy portale internetowe. Zwiększają one w ten sposób swoje zarobki powodując jednocześnie spadek zaufania do jakichkolwiek prognoz pogody. Jest to działanie groźne, które może w przyszłości doprowadzić do braku odpowiedniej reakcji w obliczu realnego zagrożenia.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group