Śnieżny i mroźny początek grudnia? Prognozy na to wskazująŚnieżny i mroźny początek grudnia? Prognozy na to wskazują

Jak co roku wiele osób zastanawia się, czy początek grudnia będzie śnieżny i mroźny. Aktualne prognozy modeli pogodowych wskazują, że jest na to szansa. Czy tegoroczne święta będą białe? Jeśli wierzyć modelom długoterminowym, nie jest to wykluczone. Był by to pierwszy raz od kilku lat, kiedy okolice Bożego Narodzenia obchodzilibyśmy z ujemną anomalią temperatury, co z kolei przełoży się na mróz i możliwy śnieg.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej cyklicznie przygotowuje prognozy na podstawie modelu ECMWF na kolejnych pięć tygodni w przód. Tym razem wynika z nich, że na początku grudnia poczujemy powolne, ale coraz mocniejsze ochłodzenie. W okolicach Bożego Narodzenia anomalia temperatury miała by wynosić nawet -2,8 stopnia Celsjusza w stosunku do średniej wieloletniej. Oznaczało by to mroźną i prawdopodobnie śnieżną aurę.

Cieplejsza aura odejdzie w niepamięć

Cieplejsza aura pozostanie z nami do początku grudnia. Jak wynika z aktualnych wyliczeń modeli GFS, oraz ECMWF, początek grudnia to stopniowe wkraczanie chłodnej, a potem mroźnej masy powietrza. Sporo wskazuje na to, że przynajmniej na jakiś czas za kształtowanie pogody odpowiedzialny będzie silny wyż. To za jego przyczyną temperatura w ciągu dnia nie będzie przekraczać zera, nocami z kolei mróz będzie mógł osiągać nawet poniżej -10 stopni Celsjusza. Z całą pewnością wpłynie to na zdecydowane pogorszenie jakości powietrza w Polsce, która już teraz jest średnia, a miejscami zła.

mróz 8 grudnia śnieżny i mroźny początek grudnia
Prognozowana temperatura maksymalna w czwartek, 8 grudnia 2022 r. Model: GFS

Śnieżny i mroźny początek grudnia?

Wraz ze spadkiem temperatury powietrza, wystąpi też zdecydowanie większe prawdopodobieństwo opadów śniegu, po których biały puch nie będzie tak szybko znikać. Do końca wiązki prognostycznej długoterminowego modelu GFS widać wyraźnie, że miałby się utrzymywać zarówno mróz jak i śnieg w praktycznie całym kraju. Trudno jednak mówić w tej chwili o jakimkolwiek pewniku. Warto jednak dodać, że wydawana raz w tygodniu prognoza anomalii temperatury i opadów przez IMGW sugeruje, jak wspominamy wcześniej, możliwe mroźne Boże Narodzenie 2022.

ilość śniegu 9 grudnia
Prognozowana wielkość pokrywy śnieżnej na dzień 9 grudnia 2022 r. Model: GFS
anomalia temperatury śnieżny mroźny początek grudnia
Prognozowana anomalia temperatury na najbliższe 5 tygodni. Źródło: IMGW

Wyliczenia na dalszy okres należy traktować jeszcze ze sporym dystansem. Przed nami jeszcze wiele aktualizacji poszczególnych modeli pogodowych, a faktyczna sytuacja może się różnić od obecnie prezentowanej. Będziemy się jej jednak przyglądać na łamach naszego portalu, a o znaczących zmianach na pewno napiszemy. 

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / IMGW / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group