Maksimum roju Lirydów. Gdzie i kiedy obserwować niebo ?Maksimum roju Lirydów. Gdzie i kiedy obserwować niebo ?

Już dzisiejszej nocy (22/23 kwietnia) czeka nas maksimum roju Lirydów. Jego aktywność jest dużo niższa niż w czasie szczytu roju Perseidów, jednak i tak warto wybrać się na obserwację nocnego nieba. Kiedy i gdzie najlepiej wybrać się, aby podziwiać spadające gwiazdy?

Lirydy to coroczne zjawisko astronomiczne, które przyciąga uwagę miłośników astronomii oraz obserwatorów nocnego nieba. W tym roku maksimum aktywności roju przypada na noc z soboty na niedzielę (22-23 kwietnia). Sprzyjające warunki pogodowe pozwolą na obserwacje spadających gwiazd.

Maksimum roju Lirydów. Jak powstają?

Podczas maksimum aktywności roju Lirydów, Ziemia przechodzi przez chmury drobin pyłu. Wtedy to drobne okruchy skalne uderzają w atmosferę z ogromną prędkością, co powoduje, że zaczynają się świecić i w ten sposób powstają piękne, długie smugi na nocnym niebie. W przypadku roju Lirydów, źródłem pyłu jest kometa C/1861 G1 Thatcher, powracająca w okolice Słońca co 415 lat.

Macierzysty obiekt roju Lirydów jest spodziewany w okolicach Ziemi dopiero w 2276 roku.

Kiedy najlepiej obserwować Lirydy

Optymalną porą do obserwowania Lirydów jest przedświt – około 2-3 rano, nocą z 21 na 22 oraz z 22 na 23 kwietnia. W tym czasie można spodziewać się nawet kilkudziesięciu meteorów na godzinę. Nie będzie to jednak tak duża ilość jak w przypadku aktywności roju Perseidów.  Wtedy radiant (niewielki obszar lub punkt na niebie z którego wylatują meteory) znajduje się względnie wysoko nad horyzontem i tylko mała część spadających gwiazd jest niewidoczna. Na szczęście w obserwacjach nie będzie przeszkadzał księżyc, który jest dopiero kilka dni po nowiu. Wieczorem radiant wznosi się zaledwie na 10 stopni nad horyzontem, a nad ranem już około 70 stopni.

Jednakże, warto pamiętać, że Lirydy są widoczne przez kilka dni, zwykle od 16 do 25 kwietnia, więc istnieje szansa na obserwację nawet kilka dni przed lub po szczytowym momencie. Ważne jest także znalezienie ciemnego miejsca, z dala od źródeł sztucznego światła, aby uzyskać jak najlepszy widok na nocne niebo.

Korzystne będą także warunki pogodowe do prowadzenia nocnych obserwacji. Tak wygląda prognozowane zachmurzenie na okolice godziny 23:00 oraz 3 rano.

maksimum roju lirydów chmury
Prognozowane zachmurzenie na godzinę 23:00. Model: Swiss HD 4×4
maksimum roju lirydów chmury
Prognozowane zachmurzenie na godzinę 3:00. Model: Swiss HD 4×4

To nie jedyne roje meteorytów w roku

W ciągu roku można zaobserwować wiele różnych rojów meteorytów. Niektóre z nich są bardziej znane i spektakularne niż inne. Poza rojem Lirydów, do najbardziej popularnych zaliczają się m.in. Perseidy (obserwowane w sierpniu), Geminidy (obserwowane w grudniu) oraz Orionidy (obserwowane w październiku). Każdy z tych rojów ma swoje specyficzne cechy, takie jak liczbę meteorów na godzinę, szybkość i jasność. Obserwacja rojów meteorów to fascynujące doświadczenie, które daje nam możliwość zanurzenia się w tajemniczą i piękną przestrzeń kosmiczną.

Grafika ilustracyjna: Tim McGill / Twitter/ opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group