Niesamowita zorza polarna widoczna w całej Polsce!Niesamowita zorza polarna widoczna w całej Polsce!

Kolejna niesamowita zorza polarna widoczna była w całej Polsce! W nocy z niedzieli na poniedziałek (23/24.04.2023) ponownie mogliśmy oglądać to piękne zjawisko na nocnym niebie. Świetlny pokaz najlepiej było widać na północy kraju, choć można je było fotografować nawet w Małopolsce czy na Podkarpaciu! Istnieje szansa, że także dziś (24.04.2023) ponownie to tajemnicze i rzadkie zjawisko będzie widoczne z terenów Polski.

Zorzę z terenu Polski można było obserwować w późnych godzinach wieczornych. Najlepsze warunki do obserwacji panowały tradycyjnie na północy kraju, choć w obserwacjach przeszkadzało zalegające miejscami zachmurzenie. Samą zorze można było jednak obserwować w praktycznie całej Polsce, ale i poza granicami naszego kraju, dalej na południe Europy! W sieci pojawiły się liczne zdjęcia dokumentujące zorzę, a samą zorzę widać było także w kamerach internetowych zainstalowanych nie tylko na Wybrzeżu. Także w poniedziałek jest szansa na pojawienie się zorzy polarnej w naszym kraju. Wiele osób zaznacza, że warunki do obserwacji były najlepsze od 2015 roku! Odpowiedzialna za to była silna burza geomagnetyczna i wyjątkowo korzystne warunki do pojawienia się zórz polarnych.

Zorza polarna na zdjęciach

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna powstaje w efekcie oddziaływania na gazy w górnej atmosferze naładowanych protonów i elektronów, które docierają ze Słońca. Powodują one indukowanie prądu elektrycznego wśród gazów atmosferycznych na wysokości zazwyczaj między 90 a 150 km. Odpowiednio silne burze magnetyczne mogą jednak powodować świecenie gazu nawet do 300-1000 km nad powierzchnią planety. W miejscu przenikania pasów radiacyjnych (Van Allena) i górnej atmosfery ziemskiej następuje jonizacja (świecenie) tlenu, azotu i rzadziej wodoru lub helu. Powstaje wówczas wąski pas, zazwyczaj o szerokości 3-5 stopni, rozciągający się przeważnie 10-15 stopni od biegunów magnetycznych. Jeżeli zorza obserwowana jest na półkuli północnej, nazywana jest z łaciny Aurora borealis. Na półkuli południowej nosi nazwę Aurora australis.

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group