przymrozki gdzie kiedy

Przed nami powrót chłodniejszych nocy, a także kolejne, groźne przymrozki. Niestety po raz kolejny rolnicy czy sadownicy będą musieli chronić swoje uprawy przed wpływem niskich temperatur. Po raz kolejny mogą ucierpieć uprawy. Już teraz wiadomo, że poprzednie przymrozki spowodowały poważne straty. Czy tym razem będzie tak samo? 

Ostatnie dwa dni przyniosły w wielu regionach północnej, centralnej i południowej Polski lokalnie silne burze. Za nami intensywny deszcz, opady gradu o średnicy do 3-4 cm, a także silny wiatr. Liczne superkomórki burzowe niosły miejscami ryzyko trąby powietrznej, choć ostatecznie żadna nie została zanotowana. Po dynamicznym przełomie tygodni, oraz bardzo ciepłej majówce, aura ponownie się ochłodzi. Temperatury już wyraźnie spadły, a będzie tylko chłodniej. Już nadchodzącej nocy spodziewamy się przymrozków, a lokalnie nawet mrozów! Jest to ostatnia chwila aby zabezpieczyć rośliny. Sprawdzamy gdzie i kiedy dokładnie wystąpią przymrozki.

Powrót chłodniejszych nocy i przymrozki!

Przez nasz kraj wędruje dziś front okluzji, sprowadzający z północy chłodniejsze powietrze. Napływa ono do nas bezpośrednio znad Skandynawii z powodu niżu nad Wielką Brytanią i jego składowych antycyklonów nad Szwecją i Norwegią. Już najbliższa noc będzie więc chłodna, a w wielu regionach przymrozkowa. Na północy i wschodzie kraju temperatura spadnie poniżej zera w większości regionów. Nie wykluczone, że lokalnie na północnym wschodzie zanotujemy nawet -4 stopnie w okolicach świtu.

Prognozowana temperatura minimalna w nocy z wtorku na środę (7/8.05). Model Swiss. Źródło: Meteologix.com

Nadchodząca noc zapowiada się najchłodniej na północnym wschodzie, jednak ryzyko mrozów (spadku temperatury poniżej 0 na wysokości dwóch metrów nad ziemią) istnieje także w województwach pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i lubelskim. Przymrozki, czyli spadek temperatury poniżej zera przy gruncie, możliwy będzie na większym obszarze, obejmującym niemal cały obszar na północ i wschód od linii Lublin-Warszawa-Toruń-Kołobrzeg. Jednak i na południe od tej linii możliwe będą lokalne przymrozki. Generalnie jedynie województwa dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie, oraz niziny województwa świętokrzyskiego, południe łódzkiego, wielkopolskiego i lubuskiego, powinny być wolne od przymrozków.

Prognozowany zasięg przymrozków o świcie, 8. maja. Model Swiss. Źródło: Meteologix.com

Niestety to nie jedyna mroźna noc przed nami. Przygruntowe przymrozki, a nawet mrozy, mogą pojawić się w nocy ze środy na czwartek (8/9.05) w niemal całym kraju. Obecne prognozy (choć mogą ulec zmianie) wskazują, że jedynie pas nadmorski, duże miasta, oraz krańce północno-wschodnie i pas od Katowic po Zamość, Chełm i Przemyśl mogą być wolne od przygruntowego mrozu, jednak nie wykluczamy lokalnych przymrozków także i tam.

Ochłodzenie pozostanie z nami na dłużej

Choć przed nami dwie, mroźne noce, to od połowy tygodnia nieco się ociepli. Wstępne prognozy wskazują, że noc z czwartku na piątek może przynieść jeszcze lokalne przymrozki na południu kraju, jednak północ i centrum powinny już notować około 7-12 stopni na plusie nad ranem. Bez przymrozków zapowiada się także noc z piątku na sobotę.

Niestety kolejna noc, z soboty na niedzielę, ponownie może być przymrozkowa w północno-wschodniej ćwiartce Polski. Wstępne prognozy średnioterminowe wskazują, że przyszły tydzień niestety nie przyniesie przynajmniej do połowy miesiąca istotnego ocieplenia. Na wschodzie kraju termometry będą pokazywać maksymalnie 13-16 stopni, a nocami od około zera do maksymalnie 3-4 stopni, więc w przypadku bezchmurnych nocy przymrozki mogą nadal się pojawiać. Dopiero druga połowa przyszłego tygodnia wstępnie zapowiada się cieplej, po czym istnieją znaczne szanse na kolejne ochłodzenie

Poprzednia fala chłodu przyniosła nawet kilkustopniowe, nocne mrozy w całym kraju. Szkody w sadach i na plantacjach już teraz są znaczne. Najbardziej ucierpiały uprawy owoców, w tym truskawek, oraz winogron. Wymrożone jest także wiele jabłoni, wiśni czy brzoskwiń.

Przymrozki w Polsce. Prognoza wideo

O nadchodzących przymrozkach mówił także Paweł Błaszkowski w swoim materiale wideo:

Grafika ilustracyjna: pixabay.com/meteologix.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2022 INCUS Group