Kiedy upał odpuści? Sprawdzamy wyliczenia modeli pogodowychKiedy upał odpuści? Sprawdzamy wyliczenia modeli pogodowych

Długie fale upałów są męczące i negatywnie wpływające na sytuację hydrologiczną w każdym kraju, także w Polsce. Niestety, nie mamy optymistycznych wieści. Upał będzie nam towarzyszyć jeszcze kilka dni. Poważniejsze zmiany pojawią się dopiero w najbliższą sobotę. Czy to koniec obecnej fali? Czy upał odpuści na dłużej? Sprawdzamy najnowsze wyliczenia modeli pogodowych.

Poza upalną pogodą, w Polsce pojawiają się także burze. Te z kolei miejscami mogą mieć gwałtowny przebieg, generując przy tym nawalne opady deszczu i grad. Aktualne prognozy burzowe, relację i ostrzeżenia znajdziecie na stronach należących do Sieci Obserwatorów Burz.

Upalnie i burzowo

W ciągu najbliższych dni nadal będzie burzowo i upalnie. Burze, punktowo gwałtowne występować będą niemal codziennie. Na ten moment dość silne burze prognozowane są w piątek po południu i w sobotę. Potem pogoda powinna się uspokoić. Dostępne obecnie dane wskazują na to, że apogeum upału nastąpi w piątek. Potem wysokie temperatury odsuną się za wschodnią granicę.

temperatura upał piątek 1 lipca
Prognozowana temperatura maksymalna w piątek, 1 lipca 2022. Model: ECMWF
temperatura upał piątek 1 lipca 2022
Prognozowana temperatura maksymalna w piątek, 1 lipca 2022. Model: GFS

Modele nie są jeszcze do końca zgodne co do tego, jak silne będzie ochłodzenie. Na razie pod tym względem bardziej optymistyczny jest amerykański model GFS.

Spokojniej i chłodniej od soboty

Zdecydowanie chłodniej będzie jednak od soboty. Burze możliwe będą jeszcze na południowym – wschodzie i na wschodzie. Na ten moment trudno jeszcze ocenić ich ewentualną siłę. Według obecnych wyliczeń na termometrach zobaczymy temperaturę bliską 30 stopni na wschodzie Polski. Wiele zależy od sytuacji synoptycznej, która dopiero będzie się klarować. Można przypuszczać jednak, że przez następnych kilka- kilkanaście dni upał faktycznie odpuści, choć co trzeba zaznaczyć- będzie ciepło.

temperatura sobota 2 lipca 2022
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 2 lipca 2022. Model: ECMWF
temperatura sobota 2 lipca 2022
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 2 lipca 2022. Model: GFS
upał w polsce
Jak przetrwać upał? źródło: rcb.gov.pl

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group