W piątek czeka nas kolejny dynamiczny i niebezpieczny dzień. Prognozowane groźne, punktowo niszczące burze, mogą przynieść kolejne nawalne opady deszczu, duży grad, a także, co istotne, trąby powietrzne. Najtrudniejsza sytuacja panować ma na północy Polski, choć miejsc z groźnymi burzami będzie zdecydowanie więcej. Które dokładnie obszary są najbardziej zagrożone? Sprawdzamy.
Upalna pogoda sprzyja groźnym zjawiskom pogodowym. Nagromadzona w atmosferze energia szuka ujścia – choćby pod postacią gwałtownych i bardzo silnych burz. Nie inaczej będzie w piątek, kiedy spodziewamy się apogeum upalnej i dynamicznej pogody. Podobnie jak w poprzednich dniach, możliwe będą nawalne opady deszczu, duży grad, bardzo silny wiatr czy superkomórki, oraz dodatkowo trąby powietrzne.
Dynamiczny, groźny piątek
Pogodę w piątek kształtować będzie układ niskiego ciśnienia, oraz powiązany z nim front chłodny i przedfrontowa linia zbieżności wiatru. Sprawią one, że kolejny dzień z rzędu nad Polską pojawi się strefa niestabilnego powietrza z wysokim indeksem rozwoju konwekcji, znacznym zasobem wilgoci i wspomaganiem pionowych ruchów powietrza. Ponadto pozostałe parametry konwekcyjne ważne dla rozwoju burz także będą wysokie. Wszystko to spowoduje, że pojawią się liczne, groźne burze – także superkomórki zdolne do wygenerowania trąby powietrznej, silnego wiatru czy znacznej średnicy gradu. Front wyprze z Polski gorącą masę powietrza tworząc kontrast termiczny – to także jeden z elementów, który może się przyczynić do powstawania gwałtownych zjawisk. Burze mogą przybrać postać rozległego układu wielokomórkowego z wbudowaną linią szkwału i bardzo silnym, niszczącym wiatrem na czele.
Gdzie może być najniebezpieczniej?
Na ten moment (czwartek 13:30) prognozy wskazują, że najgroźniejsza sytuacja panować będzie na zachodzie i północy. To tam skumulowane będą najlepsze warunki do rozwoju groźnych, gwałtownych i niszczących burz. Także tam możliwe będzie pojawienie się superkomórek burzowych i zjawisk im towarzyszących – trąb powietrznych, dużego gradu czy zjawiska downburst.
Szczegółową prognozę burzową znajdziecie na stronach Sieci Obserwatorów Burz. Jest tam także interaktywna mapa pogodowa z radarem opadów, detektorem burz i nadsyłanymi przez użytkowników raportami pogodowymi. Dzięki temu możecie śledzić gdzie grzmi i pada, nie tylko w Polsce. Za równo strona Sieci, jak i aplikacja Monitor Burz, dostępna na Androida i iOS mają zasięg ogólnoświatowy, przez co ostrzeżenia o zbliżającej się burzy, czy obecną sytuację w waszym regionie możecie śledzić gdziekolwiek jesteście. Nawet podczas wakacji za granicą.
Grafika ilustracyjna: Svitlana Koshelieva / Unsplash / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!