Wizualizacja nocnego nieba na północy Polski o godzinie 16:00 w wigilię. Widok w kierunku południowym. Źródło: Stellarium

Jak co roku zasiądziemy przy wigilijnym stole. Choć aura jest w wielu miejscach raczej wiosenna, atmosfera świat udziela się niemal wszystkim. Tradycyjnie z kolacją czekamy aż pojawi się pierwsza gwiazdka. W tym roku jednak w wielu miejscach kraju możemy jej nie zobaczyć z powodu chmur. Co więcej, ci którzy będą mieli pogodne niebo, najpewniej jako pierwszą zobaczą… planetę! I to samego króla Układu Słonecznego.

Tegoroczna Wigilia wypada w okresie ogólnie z wiosenną aurą. W centrum i na zachodzie można wręcz mówić o wczesnej wiośnie. Na wschodzie, oraz miejscami na południu mamy z kolei do czynienia z odwilżą, wezbraniami rzek i silnymi roztopami. Mimo tego, jak co roku, katolicy i osoby innych wyznań, świętujące Boże Narodzenie w tradycyjny w Polsce sposób, zasiądą wspólnie do stołu. Wigilijna wieczerza w wielu domach zacznie się wieczorem, w momencie gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Co ciekawe, w tym roku będzie nią planeta, a w zasadzie król planet, Jowisz.

Pierwsza gwiazdka, a jednak planeta

Zgodnie z tradycją chrześcijańską, drogę mędrcom ze wschodu do żłobka w Betlejem w którym narodził się Jezus Chrystus, wskazała gwiazda. Choć współczesne badania i analizy ruchu ciał niebieskich wskazują, że mogła to być kometa, lub zbliżenie się (koniunkcja) planet, to nadal, przed wigilijną wieczerzą, wypatrujemy pierwszej gwiazdy na wieczornym niebie. W tym roku najpewniej będzie nią planeta Jowisz, która dominować będzie na południowym nieboskłonie. Możliwe, że będzie widoczny już w okolicach godziny 15:00 na północnym wschodzie kraju.

Pierwsza gwiazdka 2022
Wizualizacja nocnego nieba na północy Polski o godzinie 16:00 w wigilię. Widok w kierunku południowym. Źródło: Stellarium

Niedaleko Jowisza, w kierunku zachodnim, pojawi się Saturn, druga największa planeta Układu Słonecznego. Dodatkowo, wysoko na południowo zachodnim niebie widoczna w późniejszym czasie będzie gwiazdą Altar. Gwiazda wieczorna, czyli Wenus, znajduje się blisko Słońca i najpewniej jej nie zobaczymy. Zdecydowanie jednak najjaśniejszy będzie Jowisz, i to jego najpewniej zobaczymy jako pierwszą gwiazdkę na niebie.

Gdzie wyglądać pierwszej gwiazdki?

Choć Jowisz będzie wysoko na niebie i jego obserwacja nie powinna być trudna, nawet w miastach, to plany może pokrzyżować pogoda. Przez Polskę przechodzi bowiem front zokludowany, z opadami i chmurami. W ciągu wieczora i nocy z 24 na 25 grudnia, przyniesie deszcz lub opady mieszane i marznące w całym kraju. Pas od Pomorza Zachodniego, przez Kujawy, Ziemię Łódzką, Mazowsze i Wielkopolskę, po Małopolskę, Ziemię Lubelską i Podkarpacie ma najmniejsze szanse na zobaczenie wieczornego nieba.

Prognozowane zachmurzenie i opady według modelu Swiss. Godzina 16:00 w Wigilię. Źródło: Meteologix

Największe szanse na obserwację będą mieli mieszkańcy południowego zachodu kraju, głównie Dolnego Śląska. Tam, po przejściu frontu, będzie najwięcej rozpogodzeń. Spore szanse będą także na Pomorzu Środkowym i Gdańskim, a także na Warmii i Żuławach Wiślanych. Tam dominować będą chmury wysokie, więc możliwe że Jowisz będzie przez nie widoczny. Lokalne przejaśnienia mogą się także pojawić na Podlasiu i Mazurach. W pozostałych regionach kraju spodziewamy się niskich chmur, zamgleń i mgieł, bądź opadów.

Grafika ilustracyjna: Stellarium
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2022 INCUS Group