Potężne śnieżyce w USA. Są ofiary śmiertelne. W Buffalo spadło ponad 50 cm śnieguPotężne śnieżyce w USA. Są ofiary śmiertelne. W Buffalo spadło ponad 50 cm śniegu

Jak już informowaliśmy na łamach IncusMeteo, do USA dotarły potężne śnieżyce i silny mróz. W Buffalo spadło ostatnim czasie ponad 60 cm świeżego śniegu. Do tej pory co najmniej 28 osób poniosło śmierć w wyniku ataku zimy. Bez prądu było ponad półtora miliona amerykanów. Sytuacja nadal jest trudna.

Zgodnie w wcześniejszymi prognozami, duża część USA zmaga się z atakiem srogiej zimy. Oczywiście, media dodają nieco “od siebie” nazywając tą sytuację “bombą chłodu” albo “bombą cyklonową”. Istotnie, jest to bardzo silny spływ arktycznej masy powietrza, którego w tamtejszym rejonie świata nie było od dawna.

Potężne śnieżyce w USA. Są ofiary

Zgodnie z tym, przed czym wcześniej ostrzegały władze, śnieżyce i silny mróz dotarły do USA. Niestety z najnowszych informacji wynika, że w wyniku ataku zimy, zginęło co najmniej 28 osób. Zima zaatakowała w momencie najbardziej wzmożonego ruchu w kraju. Niskim temperaturom towarzyszą też liczne zawieje i zamiecie śnieżne.

Krajowa Służba Pogodowa (NWS) wydała w piątek ostrzeżenia I zalecenia dla około 200 mln ludzi, co jest największą liczbą w historii. Szczególnie trudna sytuacja jest na północnym wschodzie USA – w stanach Nowy Jork, Ohio, czy Michigan. W Buffalo w piątek spadło w ciągu doby 56,6 cm świeżego śniegu. Opady związane były między innymi z efektem jeziora.

https://twitter.com/ReadovkaWorld/status/1606962857039757312?s=20&t=UafgaRSUbUgNpIu4DPFqfg

Jak zwykle przy szczególnie groźnych zjawiskach pogodowych, w centrum żywiołu znalazł się znany łowca burz i doktor meteorologii, Reed Timmer:

Brak prądu, liczne opóźnienia lotów i paraliż na drogach

Bez prądu pozostawało ponad półtora miliona Amerykanów. W nocy liczbę tą udało się zredukować do około 700 tysięcy odbiorców. Kolejne naprawy trwają. Nie ułatwia ich jednak nadal panująca, trudna sytuacja pogodowa w wielu regionach kraju. Odwołanych zostało 2600 lotów, a ponad 6000 było opóźnionych. Niestety, ze względu na panujące warunki pogodowe, na autostradach powstawały liczne kolizje i karambole, a miejscami kierowcy byli uwięzieni we własnych samochodach. W najbliższych godzinach sytuacja powinna się powoli stabilizować.

https://twitter.com/MyChevres/status/1606581009385914368?s=20&t=UafgaRSUbUgNpIu4DPFqfg

Grafika ilustracyjna: / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group