Wiatr, śnieg i deszcz, a potem ocieplenie. Prognoza pogody na Boże Narodzenie 2023Wiatr, śnieg i deszcz, a potem ocieplenie. Prognoza pogody na Boże Narodzenie 2023

Tegoroczne Boże Narodzenie przyniesie dość zmienną i dynamiczną ale jednak bezśnieżną aurę. Pojawią się opady deszczu, silny wiatr, trwać będzie także odwilż. Trzeba niestety powiedzieć, że to nie będą białe i mroźne Święta. Jakie dokładnie będą Wigilia i kolejne, świąteczne dni? Szczegóły znajdziecie w naszej specjalnej prognozie pogody na Boże Narodzenie.

W przygotowanych wcześniej analizach, wskazywaliśmy na to, że sytuacja jest rozwojowa. Od razu informujemy, że w większości kraju o śniegu możemy zapomnieć, a mróz pojawi się tylko miejscami i to najpewniej jedynie w Wigilię. Według obecnych prognoz, termometry mogą wskazać lokalnie nawet 12 stopni Celsjusza.

Wigilia. Opady deszczu i silniejszy wiatr

W sobotę, 24 grudnia czeka nas niestety dużo opadów i to w prawie całym kraju. Przez Polskę wędrować będzie układ niskiego ciśnienia, zmierzający wraz z połączonym z nim frontem atmosferycznym z zachodu na wschód. Najwięcej deszczu spadnie na zachodzie i w centrum, jednak deszcz nie ominie też południowego – wschodu kraju. Na Pomorzu, Kujawach oraz na Warmii i na Mazurach możliwe będą opady mieszane – śniegu z deszczem i lokalnie samego śniegu. Tutaj jednak mogą mieć one charakter marznący. Ze względu na prognozowane opady apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Lokalnie będą mogły także występować mgły i zamglenia. Dokuczać będzie także silniejszy wiatr, który w porywach osiągnie do 60- 70 km/h. Nocą opady występować będą na północnym- wschodzie i tam może to być w większości marznący śnieg z deszczem i śnieg.

zachmurzenie i opady wigilia 24 grudnia 2022
Prognozowane zachmurzenie i opad w Wigilię, 24 grudnia 2022 r. Model: ECMWF

Na termometrach zobaczymy temperaturę niezbyt adekwatną do tego wyjątkowego czasu. Najcieplejszym miejscem będzie południowy- zachód kraju. To właśnie w części województwa lubuskiego oraz w województwie dolnośląskim i wielkopolskim termometry pokażą nawet 8-10 stopni powyżej zera. Zdecydowanie chłodniej będzie na północy, z temperaturą do 2-3 kresek powyżej zera. Podobnie będzie na wschodzie. Na Podkarpaciu i w Małopolsce, a także na Kielecczyźnie czy w części Ziemi Łódzkiej termometry wskażą do 4 stopni Celsjusza. W nocy na termometrach zobaczymy około zera na Pomorzu Środkowym. Podobnie będzie na krańcach północno- wschodnich. Z kolei na południu termometry pokażą do 6 stopni Celsjusza. W centrum będzie to z kolei od 2 do 4 stopni powyżej zera.

temperatura wigilia 24 grudnia 2022
Prognozowa temperatura maksymalna w Wigilię, 24 grudnia 2022 r. Model: ECMWF

Boże Narodzenie. Sporo chmur

W Boże Narodzenie opady, jeśli się pojawią, będą nieliczne. Przez cały dzień na niebie dominować będzie gruba warstwa zachmurzenia, przez co szansa na chwile ze słońcem będzie niewielka. Przejaśnienia, jeśli się pojawią, to jedynie na południu i miejscami na północy. Nie powinien także dokuczać wiatr. Kolejna porcja deszczu dotrze do kraju w nocy. Opady miejscami będą intensywne, zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej, Pomorzu Zachodnim, a nad ranem także na Kujawach i na Pomorzu. Rosnąć też będzie prędkość wiatru.

zachmurzenie i opady 25 grudnia 2022
Prognozowane zachmurzenie i opad w Boże Narodzenie, 25 grudnia 2022 r. Model: ECMWF

Termometry pokażą do 8 stopni Celsjusza na południowym- zachodzie kraju – na Ziemi Lubuskiej, w części Wielkopolski czy na Dolnym Śląsku. Do 6 stopni będzie na Pomorzu Zachodnim, a także w Małopolsce czy na Podkarpaciu. Do 4 stopni zobaczymy w centrum i na wschodzie. Na północy termometry pokażą do 2 kresek powyżej zera. W nocy we wschodniej części Polski temperatura wyniesie od 0 do 2 stopni. Na północy i w centrum będzie to już około 2 stopni, a na zachodzie od 6 do nawet 8 stopni Celsjusza.

temperatura 25 grudnia 2022
Prognozowa temperatura maksymalna w Boże Narodzenie, 25 grudnia 2022 r. Model: ECMWF

Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Dużo deszczu i wietrznie na północy

W poniedziałek, drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia, w kraju występować będą kolejne opady deszczu, a miejscami, głównie w Polsce północno- wschodniej, opady mieszane – deszczu ze śniegiem i śniegu. Nie wykluczone, że będą one marznąć, powodując gołoledź. Odpowiedzialny za to będzie kolejny cyklon, który wędrując na wschód wraz z frontami atmosferycznymi, przyniesie w sumie dwie porcje opadów. Pierwsza opuści kraj wieczorem. W tym samym czasie od zachodu wkroczy druga strefa opadów. Punktowo mogą być one intensywne. Padać będzie w zasadzie wszędzie. Będzie też silnie wiało. Na Wybrzeżu w porywach wiatr może osiągać nawet 100 km/h. Mocniej powieje też w górach. Nocą opady przewędrują przez całą Polskę. Najsilniej padać będzie bliżej centrum niżu, na północy kraju.

zachmurzenie i opady 26 grudnia 2022
Prognozowane zachmurzenie i opad w Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia 2022 r. Model: ECMWF

Termometry pokażą nawet 12 stopni na Dolnym Śląsku. Będzie to najwyższa notowana temperatura w kraju. Do 10 stopni zobaczą z kolei mieszkańcy Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski czy części Opolszczyzny. Nie wykluczone, że około 10 stopni będzie także na Górnym Śląsku i w Małopolsce. W północnej Polsce z kolei zobaczymy od 6 do 8 stopni. Chłodnie będzie w centrum, do 6 stopni, a na wschodzie od 2 do 4 kresek powyżej zera. W nocy od zachodu dotrze chłodniejsza masa powietrza. Do linii Gdańsk- Bydgoszcz- Wrocław termometry wskazywać będą do 2 stopni Celsjusza. Na wschód od tej linii na termometrach zobaczymy do 6 stopni. Wyjątkiem będą jednak góry, gdzie temperatura będzie niższa.

temperatura 26 grudnia 2022
Prognozowa temperatura maksymalna w 2 dzień Świat Bożego Narodzenia, 26 grudnia 2022 r. Model: ECMWF

Przygotowaliśmy także prognozę dla powracających na święta, nie tylko dla Polski, ale także dla Europy. Szczegóły znajdziecie tutaj:

Samochodem, pociągiem, samolotem – pogoda na powroty na Święta

Z tego miejsca redakcja IncusMeteo pragnie złożyć Wam, drodzy czytelnicy, najserdeczniejsze życzenia. Dużo zdrowia, szczęścia i pomyślności, a także wielu radosnych chwil z rodziną. Niech nie zabraknie Wam także pogody ducha! 🙂

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group