Jak będzie zima 2022/2023? Prognoza sezonowa AccuWeatherJak będzie zima 2022/2023? Prognoza sezonowa AccuWeather

Jak co roku, eksperci z amerykańskiej firmy AccuWeather przygotowali sezonową prognozę pogody na nadchodzącą zimę. Dodatkowo IMGW opublikowało swoje, eksperymentalne wyliczenia na chłodną porę roku. Jaka według prognoz czeka nas zima w Polsce? Mroźna i śnieżna, czy umiarkowana z okresowymi opadami? Sprawdzamy najnowsze prognozy na kolejny okres pogodowy w roku.

Oficjalny początek zimy już za nieco ponad dwa miesiące i chociaż wielu Europejczyków może przyzwyczaić się do jesiennej aury, zespół meteorologów firmy AccuWeather już opracował prognozę tego, co zima przyniesie na Starym Kontynencie w nadchodzącym sezonie.

Rosnące ceny energii elektrycznej i gazu na całym kontynencie wywierają dodatkową presję na perspektywę tego, co przyniesie tegoroczny sezon zimowy. Chłodne okresy mogą wywierać presję na różne aspekty gospodarki europejskiej. Mogą mieć też długotrwały wpływ na codzienne życie mieszkańców, a także reperkusje dla turystyki i handlu, które mogą rozwijać się na poziomie globalnym.

Jaka będzie zima 2022/2023 w Polsce?

Najogólniej mówiąc, zima w naszym kraju będzie cieplejsza od normy wieloletniej. IMGW w swojej eksperymentalnej prognozie pogody na zimę informuje, że dzieląc to na poszczególne miesiące widać jednak, że czeka nas pogoda w kratkę. W grudniu temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej, natomiast opady w zdecydowanej większości Polski znajdą się powyżej średniej. Styczeń to z kolei średnia temperatura powyżej normy, a opady w zakresie normy wieloletniej. Ciepły ma też być luty, szczególnie w centrum i na wschodzie, gdzie temperatura ma być powyżej średniej wieloletniej. Na zachodzie i południowym- zachodzie temperatury mają się kształtować w okolicach średniej wieloletniej. Jeśli zaś chodzi o opady, powyżej normy ma być ich na północy. Pozostały obszar kraju kształtuje się w okolicach normy wieloletniej dla wskazanego okresu.

Jaka będzie zima w Europie?

Eksperci AccuWeather twierdzą, że w tym sezonie zimowym na ogólny kształt pogody w dużej mierze wpłynie La Niña. Jest to oceaniczne i atmosferyczne zjawisko, które jest zimnym odpowiednikiem El Niño. Podczas La Niña niezwykle niskie temperatury oceanu rozszerzają się na równikowym Pacyfiku, co z kolei tworzy system sprzężenia zwrotnego oceano-atmosferycznego, który może wpływać na pogodę na całym świecie – szczególnie na temperaturę zimową i ilość opadów śniegu.

Klimatolodzy twierdzą, że La Niña wciąż się wzmacnia i przewiduje się, że utrzyma się przez resztę jesiennych i zimowych miesięcy.

Oczekuje się, że szczyt La Niña osiągnie w listopadzie – powiedział główny międzynarodowy meteorolog AccuWeather Jason Nicholls, dodając, że sygnatura Oscylacji Południowej El Niño (ENSO) powinna powrócić do neutralnej fazy w styczniu– ani nie będzie to La Niña, ani El Niño.

Pomimo tej zmiany w drugiej części sezonu, przez całą zimę warunki atmosferyczne powinny być typowe dla La Niña, ze względu na opóźnienie między zjawiskiem klimatycznym, a zmienionymi warunkami pogodowymi. Co to oznacza dla prognozy pogody na zimę 2022-2023 w Europie? Ponieważ jest ona trzecią z rzędu pod wpływem La Niña, ten sezon może przynieść garść podobieństw do zeszłorocznej pogody zimowej. Jednak prognostycy AccuWeather twierdzą, że ten rok zawiera rzadki element układanki, którego nie było w ostatnich latach.

Potrójna La Niña miała miejsce tylko trzy razy od początku prowadzenia ewidencji, z czego ostatni to przełom stulecia, w latach 1998-2001 – wyjaśnił starszy meteorolog AccuWeather Alan Reppert.

Patrząc wstecz na okres, kiedy były trzy zimy z wpływem La Niña z rzędu, prognostycy potrafią dziś przeanalizować te wyjątkowe lata i wykorzystać je jako część swojego zestawu narzędzi, aby przewidzieć to, co może przynieść nadchodząca zima.

Europa południowa zmierzy się z silnymi burzami

Progności AccuWeather twierdzą, że istnieją przesłanki wskazujące na to, że ogólny szlak sztormowy tej zimy będzie często skierowany na południową Europę. Tereny znajdujące się w Portugalii, Hiszpanii, południowej Francji, Włoszech i na Bałkanach mają większą szansę na częstsze występowanie opadów i silnego wiatru, niż w innych częściach kontynentu. Pod pewnymi względami mieszkańcy regionów od Półwyspu Iberyjskiego po południowo-wschodnią Europę będą mogli dostrzec podobieństwa do poprzednich dwóch zim.

Może to oznaczać zwiększone ryzyko ulewnych deszczy, zwłaszcza w południowo-wschodniej Francji, północno-środkowych Włoszech i na zachodnich Bałkanach. Mieszkańcy miast, takich jak Wenecja we Włoszech, powinni uważnie monitorować wszelkie burze na tym obszarze, ze względu na możliwość występowania tam powodzi. Dominujący południowy szlak sztormowy w całej Europie oznaczałby również możliwość większych opadów śniegu na południowych stokach Alp, wyjaśnił Roys.

Głębokie niże atlantyckie znane są z tego, że przynoszą niszczący wiatr, ulewne deszcze, a także śnieg na nizinach. W zeszłym roku wiele z wymienionych burz w Hiszpanii i Portugalii miało miejsce później, w sezonie wichur na wiosnę. Jednak dotarcie niżu “Blas” było odczuwalne w pierwszej połowie listopada w częściach wschodniej Hiszpanii i południowej Francji.

“Blas” został nazwany przez Agencia Estatal de Meteorología (AEMET), Hiszpańską Agencję Meteorologiczną, 5 listopada 2021 r. Niż ten przyniósł ulewne deszcze i porywisty, silny wiatr na wschodnie wybrzeże Hiszpanii, a następnie deszcz i wiatr do części Algierii i Francji.

Obszary górskie, które tej zimy mogą mieć większe opady śniegu na Półwyspie Iberyjskim, obejmują Góry Kantabryjskie, System Centralny i Pireneje w północnej i środkowej Hiszpanii. Nadchodzące zmiany mogą prowadzić do idealnych okresów pogody dla regionalnych ośrodków narciarskich i miejsc wypoczynku w czasie ferii zimowych. Jednak niżej położone obszary poza górami będą miały również szansę na normalne lub nieco ponadprzeciętne opady śniegu przez całą zimę.

Po wyjątkowo suchym lecie w dużej części Europy, z okresami wysokich temperatur, plony z upraw takich jak kukurydza, słonecznik, burak cukrowy, ziemniaki i soja zostały bezpośrednio dotknięte jego skutkami. Eksperci zauważyli, że łagodniejsza pogoda i okresy bardzo potrzebnych opadów deszczu, które pojawiły się w niektórych regionach późnym latem, wystąpiły zbyt późno, aby przyniosły znaczne korzyści wielu uprawom letnim. Perspektywy wzrostu tej zimy i nadchodzące żniwa znalazły się w centrum uwagi.

Europejczycy coraz bardziej obawiają się, że sucha gleba i niewystarczająco wypełnione zbiorniki wodne w południowej Europie będą wymagały ponadprzeciętnych opadów zimą. Zima jest zazwyczaj najbardziej mokrym sezonem w tej części kontynentu, dzięki okresom niespokojnej pogody, która może pomóc w zmniejszeniu trwającej suszy. Nie oczekuje się jednak, że nadchodząca zmiana może całkowicie zakończyć suszę. Uzupełnienie obecnego, niskiego poziomu wody może wymagać lat ponadprzeciętnych okresów z opadami deszczu.

Tej zimy temperatury będą prawdopodobnie miały tendencję do zbliżania się do normy lub nieco powyżej normy w całej południowej Europie. Jednak według Repperta okresom niespokojnej pogody mogą towarzyszyć też okresy chłodniejszej pogody.

Wielka Brytania i Irlandia z uderzeniami chłodu

Na początku grudnia 2021 r. w niektórych częściach Wielkiej Brytanii i Irlandii zaobserwowano już pewne uderzenia wichur, w tym niże nazwane “Aurore”, “Arwen” i “Barra”.

Zeszłej zimy w połowie lutego niż “Eunice” spowodował znaczne szkody w infrastrukturze w całej Wielkiej Brytanii. W tym okresie dach hali O2 Arena w Londynie został mocno uszkodzony przez ekstremalne podmuchy wiatru. The Needles, punkt orientacyjny w południowej Anglii, zaobserwował podmuch wiatru o prędkości 122 mil na godzinę, za co odpowiedzialny był niż “Eunice”. Brytyjski Met Office potwierdził to jako najsilniejszy podmuch wiatru kiedykolwiek odnotowany w Anglii. Aby spojrzeć z perspektywy na siłę wiatrów, huragan kategorii 3 na Atlantyku niesie wiatr ciągły, wiejący od 111 do 120 mil na godzinę.

Tej zimy prognoza przewiduje temperatury na ogół zbliżone do normalnych. Mogą pojawiać się też okresy ze śniegiem.

Ogólny układ pogody tej zimy w miastach takich jak Dublin i Edynburg będzie sprzyjał mniejszej liczbie dni śnieżnych niż w typowych latach. Jednak wszelkie chłodne i niespokojne okresy, które mogą dotknąć region w tym roku, mogą mieć poważne skutki uboczne, biorąc pod uwagę stan zapotrzebowania na energię i koszty związane z ogrzewaniem domów.

Mogą występować okresy łagodnej pogody z temperaturami zbliżonymi do normalnych – powiedział Roys, Jednak epizod chłodniejszej pogody może trwać w regionie w okresie od dwóch do trzech tygodni.

Podczas tych zimnych dni wzrośnie prawdopodobieństwo, że mieszkańcy zaobserwują opady śniegu poza górami i wyżynami. Miejsca takie jak Góry Pennińskie, Wyżyny Południowe i Góry Grampian będą obszarami, które zdaniem prognostów powinny mieć największe szanse na normalne opady białego puchu w tym roku. Styczeń i luty mogą przynieść bardziej aktywny okres pod względem opadów śniegu dla części Szkocji i wyżyn, z szansami na burze na północy. Tymczasem obszary południowej Wielkiej Brytanii mogą odnotować prawie normalne sumy opadów zimowych w pierwszej połowie zimy i mniej opadów śniegu niż zwykle w lutym. Chociaż częstotliwość sztormów może nie zmienić się znacznie tej zimy w porównaniu z ubiegłym rokiem, prognostycy twierdzą, że mogą mieć mniejszy wpływ, a intensywność sztormów może być również niższa.

Europa Północno-Środkowa w obliczu suszy

W przeciwieństwie do niepewnej pogody przewidywanej dla krajów południowej Europy, miejsca położone dalej na północ, takie jak północna Francja, Beneluks, Niemcy i niektóre części Polski, mogą mieć znacznie bardziej suche warunki. Ponieważ ogólny szlak sztormowy faworyzuje regiony na południu, wiele lokalizacji w północno-środkowej Europie będzie narażonych na możliwość utraty obfitych opadów zimowych. Podczas gdy jesienne opady deszczu, które już zwilżyły obszary Francji, Niemiec i Polski, są ostatnio mile widziane przy sadzeniu roślin ozimych, perspektywa bardziej suchego sezonu zimowego może stanowić wyzwanie dla dalszego wzrostu upraw i może prowadzić do niższych plonów. Dodatkowo stwarza ryzyko suszy na początku wiosennego okresu wegetacji.

Według prognoz specjalistów z firmy AccuWeather, część Francji i Niemiec może mieć bardziej suchy trend w porównaniu z lokalizacjami w całej Polsce. Sucha aura dominować ma między innymi w Paryżu i Berlinie. Oczekuje się, że ilość opadów deszczu i śniegu tej zimy spadnie poniżej normy w północnej Francji i Niemczech, ale może być prawie normalna w Polsce. W tym regionie dominować będą temperatury średnie do nieco poniżej średniej, przynajmniej według AccuWeather. Przy mniejszej ilości śniegu w prognozach dla północno-środkowej Europy wzrasta ryzyko, że zimno spowoduje szkody upraw ozimych. Jeśli opady śniegu będą minimalne i nastąpi spływ zimna, rośliny ozime, takie jak zboża, nie będą miały zbyt wiele do ochrony przed wpływem mrozu.

W krajach bałtyckich i Skandynawii coraz cieplej

Meteorolodzy AccuWeather przewidują cieplejszą niż przeciętną zimę w północno-wschodniej Europie i Skandynawii. Czasami możliwe będą okresy niespokojnej i chłodnej pogody, ale wiele czynników atmosferycznych wskazuje na to, że temperatury w całym regionie będą miały tendencję do zwiększania się temperatury. Przewiduje się mniej dni ze śniegiem w porównaniu z typowymi latami. Ponadto prognostycy podnieśli obawy, że burze i niże będą się formować na północ od Morza Śródziemnego i rozprzestrzeniać wilgoć do Finlandii, biorąc pod uwagę aktywny wzór przewidywany w południowej Europie.

Obszary w południowej Szwecji, w tym w Sztokholmie, mogą nie zanotować wielu śnieżnych dni w pierwszej połowie zimy. Tymczasem miłośnicy śniegu mogą być zmuszeni do przybycia do obszarów na wschodzie i zachodzie w Finlandii i Norwegii, aby doświadczyć opadów śniegu występujących od grudnia do lutego.

Jak będzie zima 2022/2023? Prognoza sezonowa AccuWeather
Jak będzie zima 2022/2023? Prognoza sezonowa AccuWeather
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group