Przed nami bardzo duże ocieplenie. Jakie są szanse, że po nim wróci zima? Jak już wspominaliśmy na łamach IncusMeteo, w Sylwestra i Nowy Rok termometry będą mogły pokazać 15-16 stopni Celsjusza. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę jaką mamy porę roku. Czy na początku 2023 temperatury ponownie spadną i powróci śnieg? Sprawdzamy jakie są na to szanse i co wyliczają modele pogodowe.
Wielu czytelników zadaje sobie pytanie, jak długo utrzyma się ocieplenie i czy zima powróci. Odpowiedź nie jest niestety jednoznaczna, choćby ze względu na ciągłą aktualizację modeli numerycznych czy zachodzące zmiany w atmosferze. Może się bowiem okazać, że to co obecnie widać w wyliczeniach, za tydzień będzie już nie aktualne. Spróbujmy jednak przyjrzeć się temu, co może się stać.
Jak długo utrzyma się ocieplenie?
Tak silne ocieplenie, jak to obecnie prognozowane, utrzyma się dosłownie chwilę. Zdecydowanie cieplejsza masa powietrza wkroczy do zachodniej Polski rankiem, 31 grudnia. Najwyższe wartości temperatury pojawią się w godzinach popołudniowych. Na Ziemi Lubuskiej będzie to mogło być nawet 15-16 stopni Celsjusza. W niedzielę 1 stycznia 12-14 stopni będzie już w prawie całej Polsce. Nie wykluczone, że miejscami termometry pokażą jeszcze wyższe wartości. Chłodniej będzie jedynie na Górnym Śląsku oraz w Bieszczadach. Stopniowe ochłodzenie rozpocznie się 2 stycznia, natomiast dwucyfrowe wartości temperatury znikną z Polski w okolicach 3 stycznia.
Prognozy na 1 stycznia 2023 są niezwykle ciekawe. Obecny rekord ciepła w Polsce wynosi 18,6°C z Pszennej z 6.1.1999. pic.twitter.com/nvuWyFTBC5
— meteoprognoza.pl🇵🇱 (@MeteoprognozaPL) December 28, 2022
Czy na początku 2023 zima powróci?
Jak już wspominamy wyżej, na ten moment można powiedzieć, że w okolicach 3 – 4 stycznia ponownie zrobi się chłodniej. Co dalej? Pojawiać się będą okresy z temperaturą do 7-8 stopni Celsjusza. Niewielki mróz, zwłaszcza w nocy, występować będzie głównie na wschodzie czy na południowym- wschodzie Polski. Według aktualnych prognoz modelu GFS, mróz miałby powrócić najwcześniej po 11 stycznia. Ze względu na odległość tej daty i dużą ilość aktualizacji przed nami, należy to w chwili obecnej traktować jako wstępny zarys. Nieco pomocne mogą być także wyliczenia przygotowane przez IMGW:
Wg najnowszej realizacji modelu #ECMWF EPS46 przed nami cieplejszy📈 niż zwykle styczeń. Pierwszy tydzień nowego roku z bardzo wysoką anomalią średniej temperatury powietrza. Wczorajsza realizacja modelu #CFS E3 także z dodatnią anomalią (1/2)#styczeń #zima #IMGWCMM #IMGW pic.twitter.com/zZ8StHVnTG
— IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego (@IMGW_CMM) December 27, 2022
Bardzo wysoka temperatura📈 powietrza na zakończenie roku i pierwszy dzień 2023 roku wg dzisiejszej realizacji modelu #GFS. 31 grudnia i 1 stycznia prognozowana temperatura maksymalna 15°C. Od 5 stycznia trochę chłodniej📉#pogoda #Sylwester #NowyRok #IMGWCMM #IMGW pic.twitter.com/hBNVdcfrUQ
— IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego (@IMGW_CMM) December 27, 2022
Jak widać, czeka nas raczej ciepły, aniżeli mroźny styczeń. Oczywiście, nie oznacza to, że mróz czy śnieg się nie pojawią. Niestety, takich sytuacji pogodowych w najbliższym czasie będzie więcej. Odpowiedzialne jest za to ocieplenie klimatu, o którym do czasu do czasu na łamach IncusMeteo także wspominamy. Bez zmian, które zatrzymają, albo mocno ograniczą ocieplenie, czeka nas w najbliższych latach klimatyczna katastrofa.
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
