Ian uderzył we Florydę. Osiągnął 4 kategorię. Są poważne szkodyIan uderzył we Florydę. Osiągnął 4 kategorię. Są poważne szkody

Huragan Ian uderzył we Florydę. To jeden z najsilniejszych huraganów w ostatnich latach, jakie dotarły do wybrzeża USA. Ian był o krok od osiągnięcia najwyższej, 5 kategorii w skali Saffira- Simpsona. Wyrządził on poważne i rozległe szkody, zarówno związane z niszczącym, huraganowym wiatrem, ogromnymi falami sztormowymi jak i katastrofalnymi w skutkach opadami deszczu. Towarzyszyły mu także burze i tornada. Straty liczone będą w milionach dolarów.

Już teraz eksperci i władze stanowe informują, że Ian, choć ostatecznie nie osiągnął 5 kategorii w skali Saffira- Simpsona, przynajmniej według obecnie dostępnych danych, zapisze się w historii jako jeden z najsilniejszych huraganów w historii Florydy. Do tej pory nie ma konkretnych informacji o ofiarach, jednak wiadomo, że zatonęła łódź z kubańskimi migrantami. 20 osób uznanych jest za zaginione. Huragan w momencie uderzenia w Wybrzeże USA niósł stały wiatr o prędkości niemal 250 km/h. Teren Florydy, doświadczony przez huragan, na kilka godzin dosłownie stał się częścią Zatoki Meksykańskiej. W wodzie, która zalała ulice, pływały między innymi rekiny.

Ogromne szkody na Florydzie

Bez prądu pozostaje ponad 2 miliony odbiorców. Stary są ogromne i będą liczone w milionach dolarów. Woda, która wdarła się w głąb lądu wraz z huraganowym wiatrem, wyrządziła wiele zniszczeń. Zalane zostały ulice, samochody, domy i nie jednokrotnie krytyczna infrastruktura. Tak wyglądał huragan Ian w momencie uderzenia we Florydę:

Przed samym uderzeniem żywiołu, ekstremalnie niskie ciśnienie w jego oku “wessało” wodę z zatoki Tampa. Jest to tak zwane zjawisko cofki huraganowej:

Jak wspominamy wcześniej, huragan wyrządził ogromne szkody. Warto też zobaczyć, jak szybko woda wdzierała się na ląd:

https://twitter.com/Scott_London/status/1575380474825940993?s=20&t=VOO14trEG_Vyf43LwUBWRA

Warto też dodać, że w USA popularne są relacje na żywo przeprowadzane wprost z centrum żywiołu. Jim Cantore także zmierzył się z siłą huraganowego wiatru:

Tornado zniszczyło lotnisko

Przed samym uderzeniem we Florydę huraganu Ian, wzdłuż wschodniego wybrzeża pojawiły się tornada. Uszkodziły one budynki w hrabstwie Palm Beach, a jedno z nich przeszło nad lotniskiem North Perry. Spowodowało ono wystąpienie wielu szkód i znacznych uszkodzeń samolotów czy hangarów. Niektóre z samolotów zostały doszczętnie zniszczone i najpewniej już nigdy nie będą się nadawały do lotu. Trwa szacowanie strat. Lotnisko zostało tymczasowo zamknięte.

Ze względu na warunki pogodowe odwołano ponad 2000 lotów.

Łowcy Huraganów znów w akcji

Podobnie jak ma to miejsce przy najsilniejszych burzach tropikalnych, tak i tym razem do akcji wkroczyli Łowcy Huraganów. W swoim samolocie, nazwanym pieszczotliwie “Kermit” wlecieli w oko huraganu aby dokonać szeregu pomiarów – między innymi ciśnienia i siły wiatru. Z pokładu specjalnie przygotowanego samolotu wystrzeliwane są także sondy pomiarowe.

Tak prezentowało się oko huraganu:

Grafika ilustracyjna: NASA / Windy / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group