huragan Orlene

Nie tylko Atlantyk pozostaje aktywny. Huragan Orlene znajdujący się na wschodnim Pacyfiku dotrze niebawem do wybrzeża Meksyku. Przez krótki czas był nawet huraganem 4 kategorii, obecnie jednak osłabł. Aktualne prognozy wskazują, że w momencie uderzenia w ląd będzie on huraganem 1, maksymalnie 2 kategorii w skali Saffira- Simpsona.

Choć huragan Orlene jest znacznie słabszy od opisywanego przez nas, katastrofalnego w skutkach huraganu Ian, także on może wyrządzić punktowe szkody. Każdy huragan stanowi potencjalnie zagrożenie dla życia i zdrowia, może także niszczyć mienie.

Huragan Orlene – geneza

Orlene został zakwalifikowany jako zaburzenie tropikalne w okolicach 27 września. Już 28 września klasyfikowano go jako obszar obniżonego ciśnienia, a dzień później, jako depresję tropikalną. Tego samego dnia, 29 września Orlene stał się już oficjalnie nazwaną burzą tropikalną, która w kolejnych dniach rosła w siłę.

huragan orlene
Huragan Orlene w momencie posiadania 4 kategorii w skali Saffira- Simpsona. Grafika: zoom.earth

Następnie, w krótkim czasie bo w dniach 1-2 października Orlene stał się już huraganem, najpierw 1 kategorii, a w ciągu kilku kolejnych godzin miał już siłę huraganu 4 kategorii. Obecnie jednak szybko słabnie i do wybrzeża Meksyku dotrze jako huragan 1 lub 2 kategorii. Nie oznacza to jednak, że nie będzie on groźny.

Tak prezentuje się aktualne ostrzeżenie wydane przez NHC (Narodowe Centrum Huraganów):

huragan orlene nhc
Prognoza siły i trasy huraganu Orlene. Źródło: NHC

Jakie szkody może spowodować Orlene?

Według obecnych prognoz Orlene ma uderzyć w wybrzeże północno-zachodniego Meksyku najbliższej nocy czasu polskiego (popołudnie czasu lokalnego w poniedziałek), najpewniej w rejonie Mazatlan. NHC ostrzega przed spiętrzeniem sztormowym, czyli dużą ilością wody, która wraz z silnym wiatrem może wdzierać się w głąb lądu. Dodatkowo nawalne opady deszczu, które przyniesie huragan Orlene, mogą powodować powodzie błyskawiczne i kolejne szkody. Zagrożeniem będzie także silny, huraganowy wiatr.

Jeśli huragan uderzy jako 1 kategoria, najbardziej prawdopodobny scenariusz to:

Brak większych zniszczeń wśród budynków. Zniszczenia spowodowane głównie przez niezabezpieczone przedmioty, drzewa, przyczepy kempingowe. Przybrzeżne podtopienia oraz niewielkie zniszczenia w portach i marinach.

Jeśli zaś uderzy jako 2 kategoria, wtedy możliwe zniszczenia będą większe:

Zniszczenie pokrycia dachów, drzwi, okien. Poważne zniszczenia roślinności, przyczep kempingowych, itp. Zniszczenia w portach i marinach spowodowane podtopieniami. Niektóre jednostki mogą zerwać cumy.

Jak wygląda lista imion dla burz tropikalnych?

Jak zawsze, przygotowana została podstawowa lista imion, które nadawane są poszczególnym burzom tropikalnym. Przygotowana została również lista dodatkowa, choć patrząc na przewidywania ekspertów NOAA i NHC możliwe, że sięganie po nią nie będzie w tym roku konieczne.

Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na wschodnim Pacyfiku. Źródło: NOAA
Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na wschodnim Pacyfiku. Źródło: NOAA
Grafika ilustracyjna: / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group