Huragan Darby przemierza Pacyfik. Możliwe kolejne burze tropikalneHuragan Darby przemierza Pacyfik. Możliwe kolejne burze tropikalne

Stało się! Pierwszy silny huragan w tym sezonie przemierza obecnie Pacyfik. Osiągnął on czwartą w pięciostopniowej skali Saffira- Simpsona kategorię. Najważniejsze jest jednak to, że znajduje się daleko od lądu i raczej nie powinien nikomu wyrządzić krzywdy. Do czasu dotarcia do Honolulu na Hawajach jego siła powinna znacznie spaść. Sprawdźmy zatem, gdzie się znajduje i co może przynieść.

Sezon huraganów będzie się teraz rozpędzać. Tak jak informowaliśmy kilka dni temu, w najbliższym czasie mogą powstać kolejne burze tropikalne z potencjałem rozwoju do w pełni wykształconego huraganu. Darby to pierwszy silny huragan tego sezonu, choć zapewne  nie ostatni. Możliwe, że w najbliższych dniach na wodach Pacyfiku pojawi się kolejna burza tropikalna.

Huragan Darby rośnie w siłę

NHC szacuję siłę huraganu na czwartą w pięciostopniowej skali kategorię. Oznacza to, że jest on klasyfikowany jako “duży”, potencjalnie bardzo groźny huragan. Na szczęście, ten konkretny nie zmierza nad ląd. Powstał on na południe od terytorium Meksyku i zmierza na zachód. Za kilka dni dotrze do Hawajów, choć wtedy powinien być najwyżej depresją tropikalną, która poza opadami i nieco silniejszym wiatrem nie będzie stanowiła większego zagrożenia. Darby jest czwartą nazwaną burzą, jaka pojawiła się na Pacyfiku. Obecnie wiatr wieje z prędkością ponad 220 km/h i porusza się z prędkością około 28 km/h.

Szacowane minimalne ciśnienie w oku cyklonu wynosi 954 hPa.

huragan darby
Prognoza trasy i siły huraganu DARBY. źródło: nhc.noaa.gov

Jak informowali w poniedziałek wieczorem specjaliści NHC (Narodowe Centrum Huraganów) Darby może nadal rosnąć w siłę. Świadczy o tym także wytworzone już oko huraganu.

Tak obecne położenie huraganu:

huragan derby
Aktualna lokalizacja huraganu DERBY. Źródło. zoom.earth

Jak wygląda lista imion dla burz tropikalnych?

Jak zawsze, przygotowana została podstawowa lista imion, które nadawane są poszczególnym burzom tropikalnym. Przygotowana została również lista dodatkowa, choć patrząc na powyższe przewidywania ekspertów NOAA i NHC możliwe, że sięganie po nią nie będzie w tym roku konieczne.

Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na wschodnim Pacyfiku. Źródło: NOAA
Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na wschodnim Pacyfiku. Źródło: NOAA
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group