Burze, grad i trąby wodne. Co się działo w weekend?Burze, grad i trąby wodne. Co się działo w weekend?

Miniony weekend był stosunkowo spokojny. Nie oznacza to jednak, że w pogodzie nic kompletnie się nie działo. Pojawiły się burze, grad a nawet trąby wodne! Podsumowujemy najciekawsze wydarzenia pogodowe z soboty i niedzieli.

Miniony weekend przyniósł, zgodnie z prognozą, umiarkowanie ciepłą aurę, ale i burze czy grad. Pojawiły się też lejki kondensacyjne, czy nawet trąby wodne na Bałtyku. W rejonie Kcyni mogła też zejść krótkotrwała trąba lądowa. Wszystko to za sprawą spływu chłodnej masy powietrza, która nadal znajduje się nad naszym krajem, przynosząc niezbyt letnie temperatury.

Burze i grad

Niedzielne burze nie były gwałtowne. Przyniosły jednak zarówno opady drobnego gradu (między innymi w Tczewie, gdzie opad był obfity), a lokalnie także intensywne, ale przelotne opady deszczu. Na niebie dało się także obserwować dobrze wykształcone chmury szelfowe (arcus) – co udokumentowali użytkownicy Systemu Raportów należącego do Sieci Obserwatorów Burz.

Trąby wodne i leje kondensacyjne

Choć szczyt następuje zazwyczaj we wrześniu, rozpoczął się już sezon na trąby wodne na Bałtyku. W niedzielę pojawiło się ich przynajmniej kilka.

Dodatkowo, wpływ chłodnej masy powietrza sprzyja rozwojowi lejków kondensacyjnych czy nawet słabych trąb lądowych, niezwiązanych z mezocyklonem (superkomórką burzową).

W kolejnych dniach czeka nas powolna zmiana aury. Opadów będzie mniej, miejscami wzrośnie też temperatura. Z uwagą przyglądamy się też zadziwiającym wyliczeniom modeli pogodowych i możliwym spływie bardzo gorącej masy powietrza w kolejnych dniach. Na pewno będziemy jeszcze o tym pisać na łamach IncusMeteo.
Grafika ilustracyjna: Sieć Obserwatorów Burz / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group