Czy będzie rekordowo gorąco ? Kolejne clickbaity w sieciCzy będzie rekordowo gorąco ? Kolejne clickbaity w sieci

Media ponownie prześcigają się już w nagłówkach, głoszących o niemalże apokalipsie lejącej się z nieba, produkując clickbaity. Okazuje się jednak, że tak jak informowała część ekspertów, a także i pasjonatów zajmujących się na co dzień meteorologią, modele pogodowe zmieniły już swoje wyliczenia. Lokalnie będzie gorąco, ale nie tak jak to było prezentowane jeszcze tydzień temu.

Jak zwykle – przy okazji jakichś ekstremalnych wyliczeń modeli pogodowych, ogólnopolskie media, ale i te związane z meteorologią, próbują robić wokół tematu szum. Krzykliwe nagłówki, strasząca i przerażająca treść, a na końcu dwa zdania, że to nic pewnego i w zasadzie to nie ma się czym przejmować. To codzienność niestety nie tylko polskich mediów, przez którą spada zaufanie do ekspertów i pasjonatów. Zgadza się ilość kliknięć, zgadza się też zarobek z reklam. Redakcja IncusMeteo nie dołącza do tego trendu. Wyjaśniamy, co może nas czekać.

Czy faktycznie będzie źle ?

Według najnowszych prognoz popularnych modeli pogodowych faktycznie zrobi się gorąco, a nawet upalnie. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że modele wycofały się obecnie z prognozowanych ponad 40 stopni Celsjusza i na ten moment nie ma po tym śladu. Termometry będą mogły pokazać 32-37 stopni Celsjusza, lokalnie być może nieco więcej.

Co obecnie widać w prognozach?

Modele nieco opóźniły także wejście upału do Polski. Jak szybko spadły prognozowane wartości temperatury, tak szybko zniknęły i clickbaity. Temat przestał być medialny i jak to zwykle bywa – zrobiło się o nim cicho. Niestety większość mediów nie poczuwa się do aktualizacji owych wpisów, najpewniej w imię zasady ich nieomylności. Faktycznie jednak dementi stawia piszących w złym świetle, a na dodatek jest mało klikalne. Dlatego zerkamy w modele i prezentujemy aktualne (Stan na 12 lipca, 19:00) wyliczenia modeli numerycznych. Posiłkujemy się modelami GFS i ECMWF, gdyż pozostałe nie sięgają jeszcze tak daleko.

temperatura 19 lipca 2022
Prognozowana temperatura maksymalna na 19 lipca 2022. Model: ECMWF
temperatura 19 lipca 2022
Prognozowana temperatura maksymalna na 19 lipca 2022. Model: GFS

Według obecnych wyliczeń, zarówno GFS jak i ECMWF dość podobnie widzą początek gorącego okresu w okolicach 19 lipca. Temperatura maksymalna w Polsce miała by wynieść 30-32 stopnie Celsjusza.

temperatura 20 lipca 2022
Prognozowana temperatura maksymalna na 20 lipca 2022. Model: ECMWF
temperatura 20 lipca 2022
Prognozowana temperatura maksymalna na 20 lipca 2022. Model: GFS

Jeszcze cieplejszy miałby być 20 lipca z temperaturami rzędu 34-36 stopni. Tu już jednak widać pierwszy zgrzyt i różnicę w prognozowanej temperaturze maksymalnej.

temperatura 21 lipca 2022
Prognozowana temperatura maksymalna na 21 lipca 2022. Model: ECMWF
temperatura 21 lipca 2022
Prognozowana temperatura maksymalna na 21 lipca 2022. Model: GFS

Największą różnicę widać z kolei 21 lipca. Tu, według amerykańskiego GFSa miało by być już w zasadzie po upale. ECMWF widzi z kolei nadal temperaturę na poziomie 32-34 stopni Celsjusza. Nadal zagadką pozostaje fakt, jak będzie ciepło. Modele nie są jeszcze ustabilizowane. Widać już jednak coraz wyraźniej zarys tego, co może się wydarzyć w najbliższych dniach.

Na bieżąco śledzimy kolejne wyliczenia modeli pogodowych. Jeśli będzie taka potrzeba, będziemy do tematu wracać na łamach IncusMeteo. Informacje o aktualnych ostrzeżeniach i prognozy burzowe znajdziecie na stronach internetowych Sieci Obserwatorów Burz.

Zachęcamy do dbania o siebie w czasie upałów – picia dużej ilości niegazowanych napojów, chronienia głowy, unikania przebywania w pełnym słońcu czy stosowania kremów z filtrem UV.

upał w polsce
Jak przetrwać upał? źródło: rcb.gov.pl
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group