Sporo słońca, ciepło, a także przelotne deszcz i burze. Prognoza pogody na Majówkę 2024Sporo słońca, ciepło, a także przelotne deszcz i burze. Prognoza pogody na Majówkę 2024

Zbliżamy się do początku właściwej części długiego weekendu majowego. Redakcja IncusMeteo tradycyjnie przygotowała prognozę pogody na Majówkę 2024. Temperatury będą na ogół wysokie, a sam długi weekend przyniesie sporo słońca. Pojawią się jednak przelotne opady deszczu i burze. Jeśli planujecie wyjazdy, bądź aktywność na świeżym powietrzu, koniecznie sprawdźcie naszą prognozę!

Wciąż pamiętając zeszłoroczną Majówkę, dziś możemy powiedzieć, że tegoroczna będzie zdecydowanie pogodniejsza i cieplejsza. W drugiej części majowego, długiego weekendu mogą pojawić się opady i lokalne burze. Co zatem czeka nas w najbliższych dniach?

Dużo słońca i ciepło w środę

Zwyczajowo pierwszy dzień Majówki, przypadający na 1 maja, przyniesie nam piękną pogodę. Nie zabraknie słońca, a chmur będzie stosunkowo niewiele. Zachmurzenie, które pojawi się w drugiej części dnia będzie niegroźne – nie spodziewamy się opadów deszczu. Z biegiem dnia spadać będzie także ciśnienie, co szczególnie mogą odczuwać meteopaci. W nocy także bez opadów, ale z miejscami występującym zachmurzeniem.

Prognoza na Majówkę 2024
Prognozowane zachmurzenie i opady 1 maja 2024. Model: ECMWF

Termometry pokażą całkiem przyjemne wartości. W godzinach popołudniowych zobaczymy do 24-25 stopni na zachodzie, północnym- zachodzie, w centrum, a także na południowym- zachodzie kraju. Na pozostałym obszarze zanotujemy do 22 stopni, a w rejonie obszarów górskich od 18 do 20 kresek powyżej zera. Nocą na termometrach od 12 do 14 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie miejscami na południu, od 6 do 8 stopni Celsjusza.

Prognoza na Majówkę 2024
Prognozowana temperatura maksymalna 1 maja 2024. Model: ECMWF

Więcej chmur, możliwe słabe opady w czwartek

W czwartek 2 maja na niebie pojawi się nieco więcej chmur. Na ten moment słabe opady mogą występować w południowej Polsce. Poza tym, najwięcej słońca przez praktycznie cały dzień występować będzie częściowo na północy oraz na północnym- wschodzie kraju. W nocy zachmurzenie wzrośnie. Deszcz może się pojawić w Tatrach.

Prognoza na Majówkę 2024
Prognozowane zachmurzenie i opady 2 maja 2024. Model: ECMWF

Termicznie czwartek będzie bardzo podobny do środy. Najcieplej będzie na zachodzie i w centrum, do 24/25 stopni Celsjusza. Do 24 stopni zobaczymy miejscami na północy, podobnie na południowym- zachodzie kraju. Na wschodzie termometry pokażą do 22 stopni, a na południu, zwłaszcza w rejonie obszarów górskich i podgórskich, od 16 do 18 stopni. Chłodniej będzie w wyższych partiach gór.

Prognoza na Majówkę 2024
Prognozowana temperatura maksymalna 2 maja 2024. Model: ECMWF

Możliwe opady i burze w piątek

Aktualne prognozy na piątek wskazują na możliwość pojawienia się opadów i burz. W ciągu dnia pojawią się chmur, a w godzinach popołudniowych na południu, południowym- zachodzie i na zachodzie istnieje ryzyko rozwinięcia się opadów deszczu i towarzyszących im burz. Same opady punktowo mogą być intensywne, a burze mogą mieć gwałtowniejszy przebieg. Szczegółowa prognoza burzowa pojawi się w czwartek wieczorem. Jak zawsze wyda ją Sieć Obserwatorów Burz.

Prognoza na Majówkę 2024
Prognozowane zachmurzenie i opady 3 maja 2024. Model: ECMWF

W piątek najwyższe wartości temperatury wskażą termometry w centrum i na północy kraju – tam zobaczymy od 22 do 24/25 stopni Celsjusza. Na zachodzie początkowo zobaczymy do 22 stopni, jednak w przypadku pojawienia się burz zrobi się znacznie chłodniej. Według najnowszych wyliczeń temperatura spadnie do około 16/18 stopni Celsjusza. W nocy na zachodzie będzie do 14 stopni, w centrum i na północy do 16, a na wschodzie i na południu do 12/14 stopni powyżej zera.

Prognoza na Majówkę 2024
Prognozowana temperatura maksymalna 3 maja 2024. Model: ECMWF

Jak zawsze, na sobotę i niedzielę opublikujemy osobną prognozę pogody. Wstępnie można jednak powiedzieć, że będzie to ciepły weekend z przelotnymi opadami deszczu i możliwymi burzami. Chłodniej może być z kolei na zachodzie Polski. 

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group