Front, opady i burze. Prognoza pogody na weekendFront, opady i burze. Prognoza pogody na weekend

Zbliżający się przedostatni weekend maja przyniesie opady i burze, związane z wędrującym z zachodu na wschód frontem.  Choć miejscami zjawiska mogą być dość intensywne, to temperatura nie przekroczy 20 stopni. Jaka dokładnie czeka nas pogoda w ostatnich dniach tygodnia? Szczegóły znajdziecie w prognozie pogody na weekend.

W mijającym tygodniu niemal codziennie pojawiały się przelotne opady, a także burze, które najczęściej były krótkotrwałe. Temperatury utrzymują się na poziomie 15- 20 stopni Celsjusza. Póki co nie widać w dalszej perspektywie większego ocieplenia. Wiele wskazuje na to, że po weekendzie pogoda niewiele się zmieni.

Opady niemal w całym kraju

W sobotę przez kraj przewędruje z zachodu na wschód front okluzji. Powiązany on będzie z układem niskiego ciśnienia, którego centrum znajdować się będzie nad Morzem Północnym. Pojawią się opady deszczu i przelotne burze, lokalnie opady mogą być intensywne. Niemal wszędzie zalegać będzie zachmurzenie, a niewielkie przejaśnienia będą możliwe za frontem, głównie w zachodniej połowie Polski. Na zachodzie i południowym wschodzie pojawi się też silniejszy wiatr. W nocy opady zanikną.

Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 22 maja 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 22 maja 2021 r. Model: ECMWF

Na termometrach zróżnicowanie. Na południowym zachodzie lokalnie do 17 – 18 stopni Celsjusza. Około 16 stopni będzie też możliwe na Pomorzu Gdańskim czy częściowo w centrum i na południowym wschodzie. W pasie od Górnego Śląska po Warmię i Mazury chłodniej, od 12 do 14 kresek. Nocą na termometrach zobaczymy od 7 do 11 stopni, najchłodniej będzie na Warmii, Mazurach i północy Mazowsza, najcieplej na Podkarpaciu i nad samym morzem.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 22 maja 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 22 maja 2021 r. Model: ECMWF

W niedzielę także zagrzmi

Ostatni dzień tygodnia to także kolejne opady i burze. Największe szanse na wyładowania będą mieli mieszkańcy wschodniej części kraju. Podobnie jak w poprzednich dniach, burze będą najczęściej umiarkowanej siły. Padać będzie jednak niemal w całym kraju, głównie przelotnie. Po południu front atmosferyczny opuści nasz kraj. W nocy nie powinno już padać, pojawi się też więcej rozpogodzeń.

Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 23 maja 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 23 maja 2021 r. Model: ECMWF

Temperatura będzie podobna jak w sobotę, wahająca się od 14 do 16 kresek powyżej zera. Chłodniej będzie na południu – tu zobaczymy od 8 do 12 kresek. Dodatkowo na południowym zachodzie odczucie chłodu może potęgować dość silny wiatr. W nocy bez przymrozków, od 4 stopni w górach po 8-10 stopni w głębi kraju.

Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 23 maja 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 23 maja 2021 r. Model: ECMWF

Grafika ilustracyjna: pixabay.com

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group