Czy na początku czerwca zrobi się cieplej?Czy na początku czerwca zrobi się cieplej?

Tegoroczny maj jest kolejnym chłodnym miesiącem. Przyzwyczajeni do zazwyczaj ciepłej i słonecznej wiosny, w tym roku zostaliśmy postawieni przed widmem praktycznie jej braku. Upalnej pogody było wyjątkowo mało, a fale ciepła przeplatane były chłodnymi okresami z dominacją polarnomorskiej masy powietrza. Mimo końca maja, pogoda jest bardziej typowa dla połowy kwietnia.  Kiedy więc zrobi się cieplej?

To, że do Polski napływa chłodne i stosunkowo wilgotne powietrze nie oznacza, że na świecie nie były rekordowych upałów. Wręcz przeciwnie, były. W Rosji notowano rekordy ciepła dla maja, gdzie temperatura na stacji Khasavyurt zanotowała 23 maja aż 39,7 stopni Celsjusza. Z drugiej strony marzec i kwiecień w wielu miejscach Europy, między innymi w Niemczech, Francji czy Grecji, okazały się wyjątkowo chłodne. Również maj najpewniej zapisze się jako jeden z chłodniejszych w historii pomiarów w sporej części Starego Kontynentu. Studzimy jednak zapały przeciwników globalnego ocieplenia – fale upałów dotarły jeszcze w lutym do południowej Europy, Grecję trawią największe od lat pożary, a sezon huraganów przyniósł już pierwszą, nazwaną burzę, mimo że jego początek nastąpi dopiero 1. czerwca.

Kiedy większe ciepło dotrze do Polski?

Sytuacja nie jest tak prosta jakby się mogło wydawać. Wstępne wyliczenia modeli numerycznych nie są jeszcze stabilne, a co za tym idzie, różnią się nieco od siebie. O ile ECMWF sugeruje ujemne odchylenie temperatury od średniej wieloletniej (innymi słowy, kolejny chłodny miesiąc), tak jeszcze kilka dni temu, jeden z najpopularniejszych modeli nieśmiało sugerował, że na początku czerwca zrobi się cieplej.

Obecne (28.05) model GFS nadal dopuszcza pojawienie się pewnego ocieplenia w pierwszych dniach czerwca, Bardzo łagodne ocieplenie sugeruje także ECMWF, a najmniej optymistyczny jest ICON. Do początku czerwca jeszcze kilka dni, zatem sporo zmian może zajść w wyliczeniach. Z dużym prawdopodobieństwem możemy jednak zakładać, że skoro ostatnie dwa miesiące uznane zostały za chłodne, to samo może spotkać także czerwiec.

Kolejny chłodny miesiąc

Model CFS, opracowany przez amerykańską Narodową Agencję Oceanu i Atmosfery (NOAA) sugeruje, że czerwiec będzie w całym kraju w normie lub poniżej termicznej normy. Najcieplej będzie oczywiście na południowym zachodzie i zachodzie, jednak nie oznacza to, że czekają nas tam typowo czerwcowe temperatury. Według przewidywań NOAA, szósty miesiąc roku termicznie będzie zbliżony do typowego maja, zwłaszcza w centrum i na wschodzie kraju. Z kolei długoterminowa wersja modelu ECMWF sugeruje miesiąc raczej w normie, być może nieco cieplejszy na południu kraju.

Na ten moment wiele wskazuje na to, że czerwiec powinien być nieco chłodniejszy od normy, lub tuż poniżej średniej. Wszystko może się dość szybko zmienić, z uwagi na możliwą zmianę sytuacji barycznej w Europie. Ostatecznie jednak maj uznany zostanie za miesiąc chłodny, z temperaturami poniżej średniej wieloletniej.

Grafika ilustracyjna: twitter.com / Meteovilles

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group