Francja tornado

Francja zmaga się z niebezpieczną pogodą – silne tornado uderzyło w kilka miejscowości na północy kraju. Trąba powietrzna wywołała szkody w rejonie Bihucourt, niedaleko granicy z Belgią. Silne burze dały się we znaki także w Normandii, Belgii czy na południowym wschodzie Wielkiej Brytanii.

Jedna osoba została ranna a około 150 straciło dach nad głową – tak wygląda wstępny bilans szkód w prefekturze Pas-de-Calais na północnym wschodzie Francji po przejściu trąby powietrznej w miejscowości Bihucourt i jej okolicach. Francja i Belgia zmagają się dziś z silnymi burzami, które wygenerowały jedno potwierdzone i przynajmniej jedno nadal weryfikowane tornado. Według doniesień mediów drugi wir miał się pojawić w miejscowości Conty w prefekturze Haust-de-France.

Francja: tornado w Bihucourt

Kilkadziesiąt budynków jest zniszczonych lub uszkodzonych po tornadzie, jakie wczesnym wieczorem w niedzielę (23.10) nawiedziło Bihucourt i okolicę. Trąba powietrzna pozostała na ziemi przez kilkanaście minut, dokonując zniszczeń w pasie o długości kilku kilometrów. Według lokalnych mediów jednak osoba została lekko ranna. W pobliskim Ervillers zawalił się budynek gospodarczy, są również uszkodzenia sieci energetycznej. Bez prądu pozostaje także Hendecourt-lès-Cagnicourt, oddalone o około 15 kilometrów na północny wschód. Poważne szkody burza wywołała także w mieście Amiens.

W Bihucourt działa sztab kryzysowy, który pomaga usuwać szkody. Osoby ze zniszczonych budynków tymczasowo ulokowano w miejskim ratuszu. Tornado wstępnie zakwalifikowano jako EF2 z wiatrem wiejącym około 200 km/h.

Wcześniej ta sama burza wywołała szkody w miejscowości Conty. Wiatr zerwał dachy z licznych budunków, w tym z dwóch szkół. Na szczęście obyło się bez osób poszkodowanych. Według części mediów tam również mogło dojść do pojawienia się krótkotrwałej trąby powietrznej.

Nawałnice w Europie zachodniej

Silne burze uderzyły także w inne regiony północnej i wschodniej Francji, a także w Belgię i południowo-wschodnią część Wielkiej Brytanii. Sytuacja w Holandii i Niemczech była już spokojniejsza. Za gwałtowne zjawiska odpowiada niż znad Wysp Brytyjskich, wraz z powiązanym z nim systemem frontów. Ten sam układ ma dotrzeć do Polski w poniedziałek (24.10) popołudniu, jednak będzie już znacznie słabszy. Lokalnie, głównie na zachodzie, mogą pojawić się jednak słabe burze. Wcześniej czekają nas opady związane z poprzedzającym frontem ciepłym. Szczegóły znajdziecie w prognozie pogody na nadchodzący tydzień, oraz w prognozie burzowej Sieci Obserwatorów Burz.

Grafika ilustracyjna: Mahieu/Wesolek/KERAUNOS / opracowanie własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2020-2024 INCUS Media Group