huragan roslynHuragan ROSLYN silniejszy niż przewidywano. Uderzy w Meksyk

Huragan ROSLYN okazał się być silniejszy, niż zakładały to wstępne prognozy. Miał on mieć maksymalnie 2 kategorię w skali Saffira- Simpsona, a obecnie ma już 4 kategorię. Zmierza on bezpośrednio na Meksyk już teraz przynosząc silny wiatr i nawalne opady deszczu.

Depresja tropikalna NINETEEN (19E), o której pisaliśmy kilka dni temu na łamach IncusMeteo stała się pełnoprawnym huraganem. Wstępne prognozy zakładały, że ROSLYN, bo takie huragan otrzymał imię, osiągnie maksymalnie 2 kategorię w skali Saffira- Simpsona. Obecnie ma 4 kategorię, a w Meksyk uderzy mając siłę na granicy 3 i 4 kategorii.

Huragan ROSLYN osiąga 4 kategorię

Huragan, który powstał z depresji tropikalnej, opisywanej już przez nas na naszym portalu, szybko zintensyfikował się do 4 kategorii. To dość zaskakujące, bo wstępne prognozy zakładały, że osiągnie maksymalnie 2 kategorię. Tylko nieliczne wyliczenia modeli wskazywały na to, że ostatecznie może być silniejszy.

Obecnie głównym zagrożeniem są nawalne opady deszczu, silny wiatr czy możliwe powodzie błyskawiczne i lawiny błotne.

huragan roslyn
Aktualna lokalizacja i prognozowana trasa i siła huraganu ROSLYN. Źródło: zoom.earth

Obecnie huragan ROSLYN zbliża się do wybrzeża Meksyku. Szacuje się, że oko huraganu osiągnie brzeg kraju około godziny 14:00 czasu polskiego. Ciśnienie w oku wynosi około 954 hPa. Wiatr wieje z prędkością około 215 km/h. W porywach jest jeszcze silniejszy. Po dotarciu do lądu siła żywiołu powinna zacząć szybko spadać.

Jeśli huragan uderzy ostatecznie jako 3 kategoria, może spowodować następujące, liczne szkody:

Niewielkie zniszczenia mniejszych budynków, z możliwością uszkodzeń ścian osłonowych. Całkowite zniszczenie przyczep kempingowych. Podtopienia w rejonie przybrzeżnym może spowodować zniszczenie mniejszych budynków i uszkodzenie większych konstrukcji. Możliwość podtopienia terenów położonych w głąb lądu.

Jeśli jednak w momencie wejścia nad ląd będzie miał 4 kategorię, zniszczenia będą odpowiednio większe:

Duże zniszczenia ścian osłonowych, możliwość całkowitego zerwania dachów z mniejszych budynków. Duża erozja nadbrzeża. Możliwość podtopienia znacznych obszarów w głąb lądu.

Warto przy tym zaznaczyć, że w momencie uderzenia w Meksyk, ROSLYN może się znajdować na pograniczu 3 i 4 kategorii. Następnie osłabnie. Już teraz władze obawiają się jednak dużych i poważnych strat materialnych i zniszczeń.

Meksyk przygotowuje się na dotarcie Huraganu Roslyn.

Jak wygląda lista imion dla burz tropikalnych?

Jak zawsze, przygotowana została podstawowa lista imion, które nadawane są poszczególnym burzom tropikalnym. Przygotowana została również lista dodatkowa, choć patrząc na przewidywania ekspertów NOAA i NHC możliwe, że sięganie po nią nie będzie w tym roku konieczne.

Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na wschodnim Pacyfiku. Źródło: NOAA
Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na wschodnim Pacyfiku. Źródło: NOAA
Grafika ilustracyjna: / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group