Silny wiatr, front i opady w weekend w Polsce. Sprawdzamy najnowsze wyliczeniaSilny wiatr, front i opady w weekend w Polsce. Sprawdzamy najnowsze wyliczenia

Silny wiatr, front i opady pojawią się w weekend w Polsce. Mróz ustąpi miejsca cieplejszej masie powietrza – pojawi się odwilż. Padać będzie na ogół deszcz ze śniegiem, śnieg, a miejscami sam deszcz. Spadać będzie też ciśnienie, które w ostatnich dniach osiągało nawet 1047 hPa. Czego dokładnie spodziewać się w poszczególnych regionach kraju? Sprawdzamy najnowsze wyliczenia modeli pogodowych.

Choć typowo zimowa aura, ze śniegiem i z mrozem, jest z nami dopiero od kilku dni, już niebawem odejdzie w zapomnienie. W nocy z piątku na sobotę do kraju wkroczy front atmosferyczny, pojawią się opady i odwilż. Będzie to miało także wpływ na stan wody w rzekach. Już teraz IMGW planuje wydać ostrzeżenia hydrologiczne. W sieci już pojawiają się pierwsze krzykliwe nagłówki o “30 stopniowej różnicy temperatury”.

Front i opady w weekend

Mroźna aura niebawem ustąpi miejsca widocznej już w modelach pogodowych odwilży. Zarówno ECMWF jak i GFS podtrzymują, że w piątkowe popołudnie na północnym- zachodzie i na zachodzie termometry pokażą około 4 stopni Celsjusza. W tym samym czasie w górach, oraz na Podkarpaciu trzymać będzie jeszcze mróz. W Tatrach i w Bieszczadach zobaczymy od -6 do -8 stopni Celsjusza. W sobotę wkroczy cieplejsza masa powietrza oraz front i opady. Padać będzie na północy, później w centrum, a pod wieczór na południu Polski. Spodziewamy się opadów pod praktycznie każdą postacią – deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu. W niedzielę na zachodzie zobaczymy do 8 stopni, do linii Gdańsk – Bydgoszcz- Katowice do 6 stopni, a na wschód od wspomnianej linii od 2 do 4 stopni powyżej zera. Nocami słaby mróz trzymać będzie jedynie w górach.

silny wiatr front opady weekend temperatura
Prognozowana temperatura pod koniec tygodnia w Polsce. Model: ECMWF

IMGW może wydawać ostrzeżenia przed roztopami, a także przed wysokimi stanami wody w rzekach. Oczywiście będzie to miało wpływ na sytuację hydrologiczną w Polsce, jednak jeśli chodzi o suszę, to zdecydowanie lepszym wyjściem było by, gdyby śnieg topniał wolniej i bliżej wiosny, zapewniając odpowiedni rezerwuar wody dla rosnących roślin.

Wzrośnie prędkość wiatru, poprawi się jakość powietrza

Wraz z pojawieniem się frontu i opadów, a także zmianą ciśnienia atmosferycznego, w Polsce wzrośnie też prędkość wiatru. Tradycyjnie najsilniej powieje na Wybrzeżu i w górach, jednak nieco silniejszego wiatru spodziewamy się także na nizinach. Pomoże to zdecydowanie oczyścić powietrze nad Polską. Przynajmniej częściowo rozwiąże to też problem smogu i fatalnej jakości powietrza w naszym kraju.

silny wiatr front opady weekend
Prognozowane porywy wiatru w sobotę, 11 lutego 2023. Model: ECMWF

Redakcja IncusMeteo jak zwykle zachęca do weryfikacji krzykliwych i “clickbaitowych” prognoz, które mają na celu przestraszenie, a nie informowanie o tym, co może a co nie może się wydarzyć. Niestety znaczna część mediów podsyca tylko atmosferę strachu w czasie, gdy jest to niewskazane. Pamiętajmy że wiążące i rzetelne informacje przekazywane są oficjalnymi kanałami IMGW czy samorządów. Również i my, wraz z Siecią Obserwatorów Burz, przekazujemy sprawdzone, wiarygodne i pozbawione elementu straszącego komunikaty meteorologiczne.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group