Pierwszy orbitalny lot Starship już w marcu?Pierwszy orbitalny lot Starship już w marcu?

Szef SpaceX, Elon Musk przekazał na swoim twitterowym koncie, że pierwszy orbitalny lot statku Starship odbędzie się w marcu. Wcześniej twierdził, że może to być luty lub marzec, jednak ostatecznie przewidywania te zostały zrewidowane. Teraz przed zespołem ze STARBASE test wszystkich 33 silników Raptor zamontowanych w rakiecie nośnej – Super Heavy. Po pozytywnym przejściu przez testy statyczne, oczekiwanie na lot orbitalny powinno dobiec końca.

Po serii problemów z uzyskaniem certyfikacji od FAA (Federalna Administracja Lotnictwa) na wykonywanie testowych lotów z Boca Chica i jej opóźnianiu, SpaceX zaraz po jej warunkowym otrzymaniu, ruszyło pełną parą z przygotowaniami do lotu w przestrzeń. Przygotowano wiele modyfikacji zarówno w rakiecie nośnej (boosterze) jak i w samym statku Starship. Firma niejednokrotnie dowodziła, że praca w myśl filozofii – zbuduj, przetestuj, wyciągnij wnioski, wdróż poprawki, jest właściwa. W krótkim czasie jako pierwsza na świecie spowodowała, że rakiety Falcon 9 stały się odzyskiwalne, znacznie obniżając koszty operacji.

Testy statyczne silników w Super Heavy

SpaceX oficjalnie potwierdziło, że przygotowuje rakietę nośną – Super Heavy do testu statycznego silników (static fire) po zamontowaniu wszystkich 33 silników Raptor w rakiecie. Będzie to zarazem pierwszy test działania wszystkich silników na raz. Do tej pory największą liczbą pracujących razem Raptorów było 14. W dalszym ciągu utrzymywane jest, że po pozytywnym przejściu testu statycznego, Booster 7 oraz prototyp statku Starship oznaczany jako Ship 24 wykorzystane zostaną do lotu orbitalnego. Zarówno rakieta nośna jak i prototyp nie będą jeszcze lądować na lądzie. Oba statki sprowadzone zostaną do wody – Super Heavy wyląduje w Zatoce Meksykańskiej, a Starship w rejonie hawajskiej wyspy Kauai.

Po serii udanych skoków z eksperymentalnymi silnikami Raptor, SpaceX wykonało loty próbne egzemplarzy SN8SN9SN10, SN11 i SN15. Pierwsze dwa loty loty zakończyły się eksplozją przy lądowaniu, jednak pozostałe cele zostały spełnione i testy można uznać za w większości udane. SN10 został zniszczony już po lądowaniu, a SN11 został unicestwiony zdalnie po ostatnim manewrze flip. Starship S20 nie poleci w kosmos, obecnie stoi on na terenie “rakietowego ogrodu” w Boca Chica. Prototyp S21 został zezłomowany. Niebawem swoją rundę testów statycznych, w tym testów silników rozpocznie prototyp S25, w przygotowaniu jest także Booster 8.

Według szefa SpaceX, kolejne prototypy Starshipa, a więc egzemplarze powstałe po S20, będą zdolne do lotu orbitalnego. Nowe pojazdy powstają obecnie na terenie kompleksu STARBASE, gdzie oczekują także na swoje dalsze losy.

Tak wyglądają postępy przy montażu i testach kolejnych prototypów:

spacex starship lot
Postępy prac przy montażu kolejnych prototypów- stan na 2 listopad 2022 r. Źródło: twitter.com /_brendan_lewis
Grafika ilustracyjna: SpaceX / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group