Czy zima prędko dotrze do Polski? Póki co jej nie widaćCzy zima prędko dotrze do Polski? Póki co jej nie widać

Kilka dni temu polskie popularne media obiegła informacja, że grozi nam pierwszy “atak” śnieżnej aury. Przyglądając się wyliczeniom modeli numerycznych na dalszy okres, a także analizując najświeższą prognozę eksperymentalną od IMGW, wskazujemy co nas czeka w najbliższym czasie. Uspokajamy jednak, póki co zimy na horyzoncie nie widać. Może się jednak zrobić cieplej.

Regularnie media informują o “sensacyjnych” prognozach pogody. W zdecydowanej większości mają one na celu jedynie ściągnąć uwagę czytelnika i spowodować kliknięcie w konkretny artykuł. Sam tekst zazwyczaj zawiera informację, że opisywana sytuacja pogodowa może, ale wcale nie musi się spełnić. Nie inaczej jest obecnie. Według mediów, nadchodzi ochłodzenie i być może pierwszy śnieg. Tymczasem wyliczenia modeli numerycznych, czy prognoza IMGW, mówią co innego. Samą eksperymentalną prognozą IMGW na zimę będziemy się jeszcze na łamach IncusMeteo zajmować.

Czy zima dotrze do Polski?

Odpowiadamy krótko: póki co jej nie widać. Jak wynika z analizy najnowszych prognoz – zarówno modeli długoterminowych jak i eksperymentalnej prognozy przygotowywanej przez IMGW, na podstawie wyliczeń między innymi modelu sezonowego CFS, nie widać w najbliższym czasie oznak zbliżającej się zimy. Prognozowana anomalia temperatury na najbliższy miesiąc wynosi nieco ponad 1,5 stopnia powyżej normy. Nie oznacza to jednak, że nie pojawią się chłodne dni z opadami deszczu i wiatrem.

cfs listopad
Prognozowana anomalia temperatury powietrza na Listopad 2022 wg. modelu CFSv2. Źródło: meteomodel.pl

Tak prezentuje się prognoza temperatury na najbliższe dni dla Warszawy z w uwzględnieniem kilkunastu modeli pogodowych:

prognoza temperatura warszawa
Prognozowana temperatura dla Warszawy. Źródło: meteologix.com

Sama zima w końcu da o sobie znać, jednak jeszcze nie teraz.

Ocieplenie zamiast ochłodzenia

Najciekawsze jest jednak to co widać już powyżej. W najbliższych dniach czeka nas raczej ocieplenie, a nie ochłodzenie. Jeśli wszystkie “klocki układanki” będą do siebie odpowiednio pasować, co oznacza ni mniej ni więcej – jeśli sytuacja baryczna i napływ ciepłej masy powietrza będzie odpowiedni, w Polsce jest szansa na temperaturę sporo powyżej 20 stopni Celsjusza.

Grafika ilustracyjna : / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group