Denver ochłodzenie

Jest takie miejsce na świecie gdzie przejście z pełni lata do wczesnej zimy może nastąpić w niecałą dobę. Jest to miasto Denver położone na równinie u podnóża Gór Skalistych, nad rzeką Platte Południową. Stolica stanu Kolorado jeszcze wczoraj (6.09) notowała ponad 38 stopni, a we wtorek termometry wskażą tam… zaledwie dwa stopnie!

Zachodnia część Stanów Zjednoczonych pozostaje w strefie fali upałów. W ten weekend w stanach zachodniego wybrzeża odnotowano wiele rekordowo wysokich temperatur. Stan Kolorado także doświadcza skwaru i bardzo upalnego weekendu w którym przypada Święta Pracy. Kolejny gorący dzień zapowiada się w poniedziałek. Jednak nadchodzi wielka i drastyczna zmiana warunków atmosferycznych.

Gigantyczne ochłodzenie w Denver!

Maksymalna temperatura osiągnęła w sobotę (5.09) w Denver wartość aż +38,3°C. Wartość ta pobiła dotychczasowy rekord, który został osiągnięty 5 września 2019 r. i wyniósł 36,7°C. Dziś (6.09) znów w ciągu dnia temperatura poszybowała w okolice 35°C. W wielu miejscach na terenie równin Kolorado temperatura wynosi do 37°C. W zachodnim Kansas jest jeszcze cieplej, lokalnie do 40°C. Poniedziałek (7.09) będzie kolejnym gorącym dniem na równinach centralnych i wysokich. Kontrast temperatur pojawi się wraz z napływem zimnej masy powietrza, która popłynie znad Kanady i dotrze do północnych Stanów Zjednoczonych.

We wtorek wieczorem zacznie się gwałtowne ochłodzenie. W krótkim odstępie czasu, bo w tylko w ciągu 36 godzin, prognozowany jest spadek temperatury o prawie 32- 35 stopni! Masa zimnego powietrza znad Arktyki w następstwie układu niskiego ciśnienia dość znacząco obniży temperaturę w okolicy, z rekordowo niskimi temperaturami możliwymi w środę rano i z dużym potencjałem mrozu. Nad znacznym obszarem pojawią się opady śniegu. Lokalnie może spaść do 40 cm białego puchu. Przeważnie będzie to jednak koło 10-20 cm. Znacznie zimniejsza masa powietrza dotrze także nad Dakotę, Wyoming i Montanę. Tam jednak różnica temperatur nie będzie aż tak kolosalna. Mimo tego poranne temperatury w Wyoming spadną w okolice -10°C w środę rano. Nadchodząca znacznie chłodniejsza aura jest już teraz (6.09, wieczór czasu polskiego) notowana na północy USA.

Bardzo zimna pogoda będzie trwała do połowy tygodnia, stopniowo rozprzestrzeniając się na południe do stanów Oklahoma, Texas i Nowy Meksyk. Pod koniec tygodnia temperatury powinny ponownie wzrosnąć do wartości wynoszących 30°C w Kolorado i Kansas.

Równiny Kolorado znajdują się na wschód od wysokich Gór Skalistych. Ponieważ od Zatoki Meksykańskiej po mroźne równiny północnej Kanady nie ma tam żadnej, naturalnej bariery, często dochodzi tam do gwałtownej wymiany mas powietrza. Ten region, jak i obszary położone na zachód, są zresztą amerykańską Aleją Tornad.

Grafika ilustracyjna: Met Desk/WX Charts
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group