monsun powodzie

Monsun letni przyniósł w tym roku wyjątkowo silne opady na Półwyspie Indyjskim i w jego okolicach. Powodzie dotknęły nie tylko Afganistan, ale również Pakistan i Nepal. Także ujście Gangesu mierzy się z intensywnymi opadami i nawałnicami. Nie inaczej jest w Indiach.

Nawalne opady i powodzie nie opuszczają rejonu północnego Oceanu Indyjskiego. Po serii zabójczych powodzi w Afganistanie, nawalny deszcz dotarł także do Pakistanu, Indii, czy Nepalu. Wyjątkowo mokry monsun letni pociągnął za sobą dziesiątki ofiar w kilku krajach. Lokalni meteorolodzy przewidują, że to nie koniec opadów, lawin błotnych i gwałtownych burz.

Zabójczy Monsun w Pakistanie i Nepalu

Poza Afganistanem, niszczycielskie powodzie dotknęły także Pakistan i Nepal. Choć jeszcze kilka dni temu Pakistan radził sobie z nawalnymi opadami, to rekordowo intensywny deszcz w regionie Karaczi pokonał miasto i jego zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Jak informuje krajowa służba meteorologiczna, w ciągu 12 godzin w największym mieście kraju spadło ponad 230 mm deszczu – najwięcej w historii pomiarów. Powódź błyskawiczna jaka nawiedziła miasto była tak silna i nagła, że okna pękały pod naporem wody, a drzwi były wpychane do środka budynków. Tysiące osób spędziły nawet ponad pół doby na dachach budynków, zanim woda opadła. W skutek powodzi w całym Pakistanie w ciągu ostatnich tygodni zginęło niemal 200 osób, a tysiące domów zostało zniszczonych. To najgorszy monsun od lat według służb kryzysowych i meteorologów.

Również do Nepalu dotarły nawalne opady deszczu. Spowodowały one nie tylko powodzie, ale i lawiny błotne, które tylko w czwartek (3.09) i piątek (4.09) spowodowały śmierć przynajmniej 14 osób. Nieoficjalnie mówi się o ponad 55 ofiarach lawin w dystrykcie Baglung na zachodzie kraju. Ulewy i osunięcia ziemi spowodowały utrudnienia w komunikacji, zniszczyły uprawy i przynajmniej 40 budynków na zachodzie Nepalu. Centrum i wschód kraju póki co omijają najsilniejsze opady, ale do końca monsunu letniego jeszcze sporo czasu.

Ciepły i wilgotny wiatr, wiejący znad Oceanu Indyjskiego przynosi co roku na Półwyspie Indyjskim i na północ od oceanu ulewy i nawałnice. Wyjątkowo gwałtowne burze nawiedzają w ostatnich dniach zwłaszcza Indie i Bangladesz. Przed północną częścią basenu Oceanu Indyjskiego jeszcze około 3 tygodnie intensywnych opadów, gdyż monsun letni trwa zazwyczaj od czerwca do końca września. Z jego powodu miejscami potrafi spaść nawet 10 000 mm deszczu rocznie.

Zdjęcie ilustracyjne: Binu BC via The Kathmandu Post
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2020-2024 INCUS Media Group