Coraz trudniejsza sytuacja hydrologiczna. Bardzo wysokie zagrożenie pożarowe w PolsceCoraz trudniejsza sytuacja hydrologiczna. Bardzo wysokie zagrożenie pożarowe w Polsce

Relatywnie niewielka ilość opadów deszczu w ostatnim czasie doprowadziła do bardzo wysokiego zagrożenia pożarowego w Polsce. Pomimo prognozowanego przejścia frontu burzowego przez Polskę, niestety sytuacja hydrologiczna nie ulegnie większej poprawie. Strażacy apelują o ostrożność, gdyż ryzyko przypadkowego wzniecenia pożaru jest obecnie bardzo wysokie. To tylko jeden z elementów wskazujących na trwającą już suszę i pogłębiający się problem stepowienia Europy Środkowej, w tym Polski.

Susza zaczyna być coraz większym problemem w naszym kraju. Już teraz wilgotność gleby na poziomie 0-7 cm oraz 7-28 cm jest w wielu regionach Polski na bardzo niskim poziomie. Ma to przełożenie na bardzo wysokie zagrożenie pożarowe w Polsce. Dobra sytuacja panuje jedynie na południu Polski, gdzie w ostatnich dniach występowały licznie opady i burze. Była to jednak krótkotrwała i lokalna poprawa sytuacji. Od wielu tygodni deszczu po prostu brakuje, a na domiar złego znikoma ilość śniegu zimą sprawiła, że gleba nie otrzymała dodatkowego zastrzyku wilgoci w postaci wody roztopowej. Trwający od lat problem niedoboru wody deszczowej i niewłaściwej jej retencji może doprowadzić w najbliższych dekadach do przemiany znacznej części centralnej i południowej Polski w stepy.

susza wysokie zagrożenie pożarowe w Polsce
Wilgotność gleby, dane z dnia 10.05.2022. Źródło: IMGW-PIB

Bardzo wysokie zagrożenie pożarowe

Dziś (11.05) i jutro (12.05) będą bardzo ciepłe. Termometry pokażą miejscami do 26-27 stopni Celsjusza. Temperatura także przełoży się na zwiększenie zagrożenia pożarowego. Jak ocenia to Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB, w czwartek zagrożenie w środkowej i wschodniej części kraju osiągnie ekstremalny poziom zagrożenia. Ewentualnym pożarom sprzyjać będzie także silny wiatr.

Tak prezentuje się z kolei prognozowana suma opadów deszczu do końca obecnej wiązki prognostycznej według modelu GFS:

opad total
Prognozowana suma opadów deszczu do 27 maja 2022 r. Model: GFS
Także i my przyłączamy się do apelu: Nie wypalajcie traw, uważajcie na to, aby nie zaprószyć przypadkowo ognia. Nawet mała iskra może doprowadzić do katastrofalnego w skutkach pożaru, który zagrażać może nie tylko lasom i mieszkającym tam zwierzętom, ale także domom czy firmom.
Choć miejscami wystąpią opady, oraz burze, będą one jedynie krótkotrwałą poprawą sytuacji. Silny i przelotny deszcz nawadnia ziemię jedynie powierzchniowo, a pomimo znacznej sumy opadowej, większość wody po prostu spływa na niżej położone tereny. Przesuszenie ziemi dodatkowo utrudnia wsiąkanie deszczówki, przez co letnie ulewy rzadko powodują zmniejszenie suszy. To co faktycznie może pomóc to długotrwałe, umiarkowane opady jesienią, oraz śnieżna zima.
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group