Prognoza tygodniowa: 9-15.08.2021Prognoza tygodniowa: 9-15.08.2021

Kolejny tydzień sierpnia upłynie pod przewagą chmur, miejscami z opadami deszczu i burzami, zwłaszcza w pierwszych dniach. Temperatury będą na ogół umiarkowane, więc póki co o upałach możemy zapomnieć. Czeka nas w skrócie łagodne oblicze sierpnia. Jaka dokładnie będzie pogoda w regionach? Wyjaśniamy szczegółowo w naszej prognozie tygodniowej!

Poniedziałek przyniesie znaczną porcję chmur, zwłaszcza na południu, północy i wschodzie. Wieczorem z kolei zachmurzy się na zachodzie i w centrum. Przed południem zanikające opady będą występować na wschodzie, tam również może zagrzmieć. Lokalne, przelotne opady i burze możliwe będą także w pasie północnym, jednak towarzyszące im zjawiska nie powinny być silne. W nocy słaby deszcz możliwy będzie miejscami w centrum i na północy. Na termometrach maksymalnie od 20 stopni nad samym morzem, przez 22 na Warmii, Podlasiu i Pomorzu Zachodnim, do 23-24 kresek na pozostałym obszarze. W nocy od 13 na północnym wschodzie, oraz na przedgórzach, przez 14-15 na północy, 16 w centrum i na południowym wschodzie, po 19 nad samym morzem.

We wtorek Polska nadal pozostawać będzie pod wpływem wyżu znajdującego się nad Austrią i Niemcami. W ciągu dnia pojawi się także strefa zbieżności wiatrów – co wpłynie korzystnie na możliwość rozwoju burz – zwłaszcza w centrum kraju. W związku z rozwojem komórek burzowych wystąpią opady pochodzenia konwekcyjnego – te możliwe praktycznie na całym obszarze Polski. Temperatury podobne jak w poniedziałek – w najcieplejszym momencie dnia od 24 stopni na północy po 26 kresek powyżej zera na południu. Chłodniej po przejściu opadów. W nocy od 13 – 14 stopni Celsjusza na północy oraz północnym – wchodzie przez 15 w centrum po nawet 17 kresek na południu i południowym – wschodzie. Możliwe będą także burze – a wraz z nimi opady deszczu.

Środa będzie dość podobnym dniem. Burze, które nad ranem wystąpią w centrum kraju, przemieszczać się będą na wschód. Tam, gdzie wystąpi strefa opadu oraz komórki burzowe będzie chłodniej – w granicach 19-20 kresek powyżej zera (na wschodzie i północnym – wschodzie kraju). Poza tym pogodnie i dość ciepło – na pozostałym obszarze kraju od 22 do 23 kresek powyżej zera. Powieje nieco mocniej – w porywach do 55 km/h zwłaszcza w centrum, na wschodzie i na północy kraju. W nocy przelotne opady możliwie jedynie na wybrzeżu. Poza tym nie powinno padać. Termometry wskażą 13-14 stopni Celsjusza na terenie całego kraju. Cieplej jedynie wzdłuż wybrzeża – tam do 16 kresek.

Czwartek to początek typowo wyżowej pogody w całym kraju. Poza możliwością symbolicznych porannych opadów deszczu, pozostała część dnia będzie mijać pod znakiem niewielkiego zachmurzenia piętra wysokiego, oraz dłuższymi słonecznymi epizodami. Powoli, do zachodnich rejonów kraju zacznie spływać cieplejsza masa powietrza z południowo-zachodniej części Europy. Temperatury od 20 do 22 stopni Celsjusza w całej wschodniej części Polski, do 23/26 stopni na zachodzie.

Piątek zapowiada się jeszcze cieplej, a na zachodzie – upalnie. Do kraju coraz śmielej napływać będzie rozgrzane zwrotnikowe powietrze, dzięki czemu na przeważającym obszarze Polski temperatury wzrosną powyżej 24/26 stopni Celsjusza. Na zachodzie natomiast można liczyć na wzrost nawet do 30 kresek. W ciągu dnia dużo słońca i brak opadów. Pogorszenie aury nastąpi jednak wieczorem. Od północnego zachodu do kraju wkraczał będzie niezbyt aktywny front atmosferyczny, który w tej części Polski przyniesie umiarkowanej siły opady deszczu.

Pierwszy dzień weekendu będzie dość pochmurny. Niewielkie opady deszczu możliwe będą we wschodniej części Polski- nie powinny być jednak związane z burzami, choć i tych nie da się jednoznacznie wykluczyć. Niewielkie szanse na przejaśnienia pojawią się na Mazowszu i w pasie nadmorskim. Niestety, większa część kraju szczelnie zakryte będzie przez warstwę chmur. W nocy bez opadów, z nieco większą ilością przejaśnień. Na termometrach maksymalnie 26- 27 stopni, które pojawią się na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Do 25- 26 stopni pokażą termometry w południowej, pozostałej części kraju. Chłodniej będzie na północy i w Bieszczadach. W nocy  od 14 stopni na północy do 16 w pozostałej części Polski.

Niedziela także dość pochmurna. Niewielkie przejaśnienia pojawi się na południu. Przelotnie padać może na północy oraz na południowym- wschodzie, choć będzie to raczej opad symboliczny. W nocy padać będzie na Podkarpaciu, jednak i tu nie powinno grzmieć. Pojawi się także nieco więcej przejaśnień – na północy i na południu. Termometry pokażą od około 20 stopni na Pomorzu przez około 25- 26 w centrum po 28 na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. W nocy termometry wskażą od 14 do 18 kresek powyżej zera.

Prognoza tygodniowa: 9-15.08.2021
Prognoza tygodniowa: 9-15.08.2021
Prognozę przygotował zespół synoptyczny Sieci Obserwatorów Burz.
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group