W poprzedniej analizie informowaliśmy, że możliwe są białe Święta. Najnowsze wyliczenia modeli pogodowych sporo jednak zmieniają. Przyjrzyjmy się zatem najnowszej prognozie na Boże Narodzenie 2021. Obecne dane są bardziej stabilne, choć nadal obarczone pewną dozą niepewności. Szczegóły znajdziecie w naszej kolejnej, krótkiej analizie.
Spore zmiany w wyliczeniach modeli pogodowych zaszły w ostatnich dniach. Z perspektywy śnieżnych i mroźnych świąt, stanęliśmy przed odwilżą, opadami mieszanymi, ale także i samego deszczu. Pojawi się też silny wiatr. Nie zmieniło się jednak jedno. Przed spodziewanym ociepleniem, do 23 grudnia padać będzie śnieg.
Jaka pogoda w Wigilię?
Sytuacja na święta coraz bardziej się klaruje. Niestety idzie ona z każdą aktualizacją w stronę ocieplenia, póki co jednak nie w całym kraju. W Wigilię, od zachodu wkroczy odwilż, choć jak się okazuje nie wszędzie temperatura poszybuje powyżej zera stopni. Będzie dodatkowo mocno wiało, głównie w centrum i na południu, choć strefa silnego wiatru może ostatecznie objąć cały kraj.
A tak z kolei prezentują się wyliczenia dotyczące temperatur w Wigilię. Widać wyraźnie wkraczające, chwilowe ocieplenie.
Mimo rozbieżności w prognozach, obecnie model GFS jest najbardziej zgodny z rzeczywistością. Pozostałe modele także zdają się powoli podążać tą samą drogą co amerykański.
Co nas czeka w Boże Narodzenie?
Już w sobotę powrócą ujemne temperatury. Tam, gdzie w piątek, 24 grudnia było powyżej 5 stopni na plusie, temperatura znacznie spadnie. Z północy ponownie zacznie napływać mroźne powietrze pochodzenia arktycznego, sprowadzając całodobowy mróz. Na południu występować będą opady mieszane, przechodzące w opady śniegu. Lokalnie mogą mieć one charakter marznący.
Tak prezentują się wyliczenia modeli dotyczące maksymalnej temperatury powietrza w sobotę, 25 grudnia 2021 r.
Intensywne opady w drugi dzień Świąt
W drugi dzień Świąt, w niedzielę 26 grudnia, czeka nas potencjalnie niebezpieczna sytuacja pogodowa. Na ten moment wiele wskazuje na to, że pojawi się kolejna porcja intensywnych opadów śniegu, głównie w południowej i centralnej części kraju. Mogą one powodować znaczne utrudnienia na drogach, szczególnie niebezpieczne z powodu wzmożonego ruchu na drogach. Na termometrach także znacznie niższe temperatury niż jeszcze dwa dni wcześniej. Poza południem kraju, po odwilży nie powinno być już śladu.
Tak prezentują się wyliczenia modeli numerycznych dla temperatur maksymalnych w niedzielę, 26 grudnia 2021 r. Warto zauważyć, że ECMWF na dziś (poniedziałek, 20 grudnia) prognozuje na północy mróz poniżej 10 stopni Celsjusza.
Wyliczenia modeli numerycznych (pogodowych) podlegają ciągłym korektom. Nie inaczej będzie tym razem. Oficjalna prognoza na święta opublikowana zostanie zamiast naszej standardowej prognozy weekendowej już w czwartek, 23 grudnia.
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!