Burza w górach. Jak się zachować ?Burza w górach. Jak się zachować ?

Zjawiska konwekcyjna są dla wielu fascynujące. Potrafią być one jednak groźne, a momentami śmiertelnie niebezpiecznie. Zawsze powinniśmy stosować się do zasad bezpieczeństwa w czasie burzy. Co jednak zrobić jeśli burza zaskoczy nas w górach ? Jak się zachować ?

Pogoda potrafi zmieniać się błyskawicznie. Podobnie jest w górach – w ciągu kilku minut z błękitnego nieba może zrobić się szaro i deszczowo, a nawet burzowo. Ma na to wpływ kilka czynników – między innymi ukształtowanie terenu (orografia), która wspomaga procesy konwekcyjne (rozwój chmur cumulonimbus) prowadząc czasem do szybkiego pojawiania się groźnych burz. Są jednym z najczęściej występujących zagrożeń w górach w okresie wiosenno- letnim. Zdarzają się także jesienią, a nawet zimą. Są wówczas jednak rzadkie i zazwyczaj słabe.

Burza w górach. Czy jest groźna?

Skały, cieki wodne, łańcuchy czy przebywanie na grani w czasie burzy mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Znajdując się wysoko i nie reagując odpowiednio, rośnie ryzyko rażenia piorunem. Nie jest prawdą, że te trafiają tylko w najwyższe punkty. Pogoda w górach zmienia się na tyle błyskawicznie, że nawet mimo posiadania odpowiedniej wiedzy (prognozy, ostrzeżenia, aktualne dane z detektorów) możemy nie zdążyć zejść w bezpieczniejsze rejony. Czy burza w górach jest groźna? Wystarczy przytoczyć przykład niezbyt silnej, ale śmiertelnie niebezpiecznej burzy znad Giewontu, która w 2019 roku spowodowała śmierć 5 osób, oraz raniła kolejnych 157.

Burza w górach. Jak się zachować?

Aby nie dać się zaskoczyć burzy w górach należy:

  1. Zawsze sprawdzić prognozę pogody
  2. Wcześnie wychodzić na szlak – większość zjawisk burzowych ma miejsce w drugiej części dnia

Jeśli jednak jesteśmy już na szlaku i burza się pojawi należy:

  1. W przypadku zaobserwowania pierwszych symptomów burzy (błyskawice, grzmoty) – bezwzględnie i jak najszybciej opuścić grań i rozpocząć schodzenie w bezpieczniejsze miejsce (np. dolina)
  2. Zabezpieczyć telefon przed przemoknięciem – może być potrzebny do wezwania pomocy
  3. Zabezpieczyć siebie przed przemoknięciem i przemarznięciem
  4. Bezwzględnie rozproszyć się, jeśli wędrujemy w grupie – zmniejsza to ryzyko porażenia większej liczby osób. Jeśli wędrujemy we dwoje, nie trzymajmy się za ręce
  5. Odsunąć się od skał
  6. Pod żadnym pozorem nie dotykać łańcuchów czy innych metalowych elementów ułatwiających wspinaczkę / zejście
  7. Unikać drzew i cieków wodnych
  8. Jeśli burza znajduje się bezpośrednio nad Tobą i nie masz możliwości bezpiecznego zejścia, kucnij i przyjmij postawę bezpieczną (ręce na udach, głowa skulona). Zwiększa to szanse na bezpieczne przeczekanie zjawiska.

 

Szczegółową prognozę burzową znajdziecie na stronach Sieci Obserwatorów Burz. Jest tam także interaktywna mapa pogodowa z radarem opadów, detektorem burz i nadsyłanymi przez użytkowników raportami pogodowymi. Dzięki temu możecie śledzić gdzie grzmi i pada, nie tylko w Polsce. Zarówno strona Sieci, jak i aplikacja Monitor Burzdostępna na Androida i iOS mają zasięg ogólnoświatowy, przez co ostrzeżenia o zbliżającej się burzy, czy obecną sytuację w waszym regionie możecie śledzić gdziekolwiek jesteście. Nawet podczas wakacji za granicą.

Grafika ilustracyjna:  / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group