Zjawiska konwekcyjna są dla wielu fascynujące. Potrafią być one jednak groźne, a momentami śmiertelnie niebezpiecznie. Zawsze powinniśmy stosować się do zasad bezpieczeństwa w czasie burzy. Co jednak zrobić jeśli burza zaskoczy nas w górach ? Jak się zachować ?
Pogoda potrafi zmieniać się błyskawicznie. Podobnie jest w górach – w ciągu kilku minut z błękitnego nieba może zrobić się szaro i deszczowo, a nawet burzowo. Ma na to wpływ kilka czynników – między innymi ukształtowanie terenu (orografia), która wspomaga procesy konwekcyjne (rozwój chmur cumulonimbus) prowadząc czasem do szybkiego pojawiania się groźnych burz. Są jednym z najczęściej występujących zagrożeń w górach w okresie wiosenno- letnim. Zdarzają się także jesienią, a nawet zimą. Są wówczas jednak rzadkie i zazwyczaj słabe.
Burza w górach. Czy jest groźna?
Skały, cieki wodne, łańcuchy czy przebywanie na grani w czasie burzy mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Znajdując się wysoko i nie reagując odpowiednio, rośnie ryzyko rażenia piorunem. Nie jest prawdą, że te trafiają tylko w najwyższe punkty. Pogoda w górach zmienia się na tyle błyskawicznie, że nawet mimo posiadania odpowiedniej wiedzy (prognozy, ostrzeżenia, aktualne dane z detektorów) możemy nie zdążyć zejść w bezpieczniejsze rejony. Czy burza w górach jest groźna? Wystarczy przytoczyć przykład niezbyt silnej, ale śmiertelnie niebezpiecznej burzy znad Giewontu, która w 2019 roku spowodowała śmierć 5 osób, oraz raniła kolejnych 157.
Burze nie pojawiły się znikąd. Na Słowacji widać je było już około 11. Około 12.40 burza dotarła do Tatr w tym na Giewont. To pokazuje ostatni screen. A od rana niebo kotłowało się w górach o czym informował https://t.co/6GWDMoyVjk. @pemizako pic.twitter.com/DhniQuQBub
— meteoprognoza.pl🇵🇱 (@MeteoprognozaPL) August 22, 2019
Rok temu mieliśmy jedną z najtragiczniejszych burz nad Tatrami. Giewont 22.08.2019 Moment uderzenia pioruna jak trwała akcja ratunkowa.
Widać jak energia rozchodzi się po łańcuchach. Fot. Z. Kołodziej.https://t.co/O174mdieof pic.twitter.com/hK8a5MwGnb— meteoprognoza.pl🇵🇱 (@MeteoprognozaPL) August 22, 2020
Burza w górach. Jak się zachować?
Aby nie dać się zaskoczyć burzy w górach należy:
- Zawsze sprawdzić prognozę pogody
- Wcześnie wychodzić na szlak – większość zjawisk burzowych ma miejsce w drugiej części dnia
Jeśli jednak jesteśmy już na szlaku i burza się pojawi należy:
- W przypadku zaobserwowania pierwszych symptomów burzy (błyskawice, grzmoty) – bezwzględnie i jak najszybciej opuścić grań i rozpocząć schodzenie w bezpieczniejsze miejsce (np. dolina)
- Zabezpieczyć telefon przed przemoknięciem – może być potrzebny do wezwania pomocy
- Zabezpieczyć siebie przed przemoknięciem i przemarznięciem
- Bezwzględnie rozproszyć się, jeśli wędrujemy w grupie – zmniejsza to ryzyko porażenia większej liczby osób. Jeśli wędrujemy we dwoje, nie trzymajmy się za ręce
- Odsunąć się od skał
- Pod żadnym pozorem nie dotykać łańcuchów czy innych metalowych elementów ułatwiających wspinaczkę / zejście
- Unikać drzew i cieków wodnych
- Jeśli burza znajduje się bezpośrednio nad Tobą i nie masz możliwości bezpiecznego zejścia, kucnij i przyjmij postawę bezpieczną (ręce na udach, głowa skulona). Zwiększa to szanse na bezpieczne przeczekanie zjawiska.
Szczegółową prognozę burzową znajdziecie na stronach Sieci Obserwatorów Burz. Jest tam także interaktywna mapa pogodowa z radarem opadów, detektorem burz i nadsyłanymi przez użytkowników raportami pogodowymi. Dzięki temu możecie śledzić gdzie grzmi i pada, nie tylko w Polsce. Zarówno strona Sieci, jak i aplikacja Monitor Burz, dostępna na Androida i iOS mają zasięg ogólnoświatowy, przez co ostrzeżenia o zbliżającej się burzy, czy obecną sytuację w waszym regionie możecie śledzić gdziekolwiek jesteście. Nawet podczas wakacji za granicą.
Grafika ilustracyjna: / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!