Za nami niezwykle groźne i dynamiczne godziny. Czwartek i noc z czwartku na piątek obfitowały wieloma groźnymi burzami. Był to efekt upalnej aury, która panowała w Polsce w ostatnim czasie. W weekend grzmieć może jeszcze na wschodzie i na południu, choć będą to  zjawiska zdecydowanie słabsze aniżeli te z końcówki roboczego tygodnia. Jakie zatem będą sobota i niedziela? Po szczegóły zapraszamy do naszej prognozy na weekend. 

Najpierw upał, a potem seria groźnych burz, które wyrządziły poważne zniszczenia i przyniosły straty materialne. Sobota i niedziela powinny być pod tym względem spokojniejsze. Będzie też o wiele chłodniej, bez upałów.

Chłodniej, ale z burzami

W sobotę ponownie możliwe będą lokalne burze. Szczególnie narażeni na wystąpienie opadów i wyładowań atmosferycznych mogą się spodziewać mieszkańcy południowych i południowo- wschodnich rejonów Polski. Z wyliczeń modeli wynika, że najgroźniejsza sytuacja ponownie będzie panować na Podkarpaciu i częściowo na Lubelszczyźnie. Głównym zagrożeniem będą opady i miejscami grad.

Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 26 czerwca 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 26 czerwca 2021 r. Model: ECMWF

Na termometrach od 18- 20 stopni na północy i południu po 24 stopnie Celsjusza w pasie centralnym, od woj. lubuskiego przez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką, Mazowsze aż po wschód kraju. Lokalnie może być nieco cieplej. W nocy temperatura spadnie poniżej 20 stopni, nie będzie więc mowy o nocy tropikalnej.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 26 czerwca 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 26 czerwca 2021 r. Model: ECMWF

Więcej przejaśnień i nieco cieplej

W niedzielę od rana w wielu miejscach naszego kraju pojawią się liczne przejaśnienia i zza chmur wyjrzy słońce. W ciągu dnia towarzyszyć nam będzie zmienne zachmurzenie. Przelotnie popadać może na północy i południu Polski. Na południu także może zagrzmieć. Burze, o ile wystąpią będą słabe i niezorganizowane.

Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 27 czerwca 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 27 czerwca 2021 r. Model: ECMWF

Będzie też nieco cieplej. Na Ziemi Lubuskiej i częściowo w rejonie Szczecina termometry pokażą do 26- 27 stopni Celsjusza. Ciepło będzie też na południowym- wschodzie, także do 26 stopni. Chłodniej będzie w górach, 22- 24 stopnie i nad samym morzem. Na Wybrzeżu na termometrach zobaczymy 16 – 18 stopni Celsjusza. W nocy na termometrach od 14 do 18 stopni.

Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 27 czerwca 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 27 czerwca 2021 r. Model: ECMWF

 

Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group