Brak opadów w najbliższych dniach. Kiedy pojawi się deszcz w Polsce?Brak opadów w najbliższych dniach. Kiedy pojawi się deszcz w Polsce?

Występująca nad Polską sytuacja baryczna powoduje, że w najbliższych dniach nadal występować będzie brak opadów w naszym kraju. Zwiększa to ryzyko suszy, oraz powoduje wysokie zagrożenie pożarowe na łąkach i w lasach. Kiedy zatem pojawi się deszcz w Polsce? Przeglądamy najnowsze prognozy pogody.

Brak opadów, wysokie temperatury i wiatr powodują, że występuje już wysokie, a miejscami ekstremalnie wysokie zagrożenie pożarowe. Niestety, przynajmniej do piątku opady jeśli się pojawią, to tylko lokalnie. W sobotę i niedzielę może z kolei zagrzmieć, jednak modele nie są jeszcze zgodne co do intensywności i umiejscowienia zjawisk konwekcyjnych. Co nas zatem czeka?

Brak opadów w najbliższych dniach. Kiedy spadnie deszcz w Polsce?

Przynajmniej do piątku deszczu w Polsce niestety nie zobaczymy. Wyliczenia na kolejne dni także nie są jednoznaczne, ani stabilne. Modele pogodowe sugerują aktualnie przynajmniej dwa scenariusze. Pierwszy z nich, sugerowany przez amerykański model GFS, to opady, które pojawią się w piątek, sobotę i niedzielę.

brak opadów kiedy deszcz
Prognoza opadów deszczu na weekend. Model: GFS

Według tej predykcji, deszczu związanego z konwekcją (burzami) można się spodziewać najpierw na południu i miejscami na północy, a dopiero w okolicach niedzieli na nieco większym obszarze kraju. Opady punktowo mogą być intensywne, ale nie zmienią za bardzo sytuacji hydrologicznej. Silny deszcz, padający na suchą glebę, zazwyczaj tylko spływa po powierzchni, nie wsiąkając głębiej.

Nieco inny scenariusz rysuje model ECMWF. Według europejskiego modelu pogodowego, w piątek na południu mogą się pojawić słabe opady deszczu, następnie nieco silniejsze, ale nadal ograniczone do południowej Polski, opady związane z burzami (choć możliwe też będą na północnym- wschodzie kraju), a najwięcej punktowych burz z lokalnie silnym opadem deszczu może wystąpić w niedzielę. Nie można jednak niestety mówić o jednostajnych opadach, które pojawią się w całym kraju.

brak opadów kiedy deszcz
Prognoza opadów deszczu na weekend. Model: ECMWF

Szczegóły pojawią się wraz z prognozą pogody na najbliższy weekend. Zachęcamy do śledzenia naszego portalu. Prognozy burzowe będą wydane, jak zawsze, przez Sieć Obserwatorów Burz.

Kiedy deszcz w Polsce ? Prognoza wideo

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group