Alert pogodowy IMGW przed marznącymi opadami w Polsce. Gdzie się pojawią?Alert pogodowy IMGW przed marznącymi opadami w Polsce. Gdzie się pojawią?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alert pogodowy przed marznącymi opadami, które mogą wystąpić w północnej części oraz lokalnie na południu Polski. Obowiązywać też będą lokalne alerty przed mgłą. Prognozowane jest wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu i / lub mżawki, a także temperatury poniżej zera, które tworzą idealne warunki do powstania szklanki na drodze. Ostrzeżenie obowiązuje w nocy z 3 na 4 grudnia 2022 r.

IMGW ostrzega przed marznącym deszczem i oblodzeniem. Trudne warunki drogowe mają wystąpić w ciągu dnia najbliższej nocy (z 3 na 4 grudnia) w północnej oraz częściowo południowej części Polski. W następnych dniach gołoledź może nadal występować w północnej, południowo- wschodniej części Polski, oraz na wschodzie. Powyższy alert IMGW powinni wziąć pod uwagę w szczególności kierowcy, jednak oblodzenie może także uszkadzać linie energetyczne czy gałęzie. Niebezpiecznie zrobi się także na chodnikach. Ciężkie warunki pogodowe mogą mieć także wpływ na kursowanie komunikacji miejskiej czy międzymiastowej, a także pociągów czy samolotów.

Alert IMGW przed marznącymi opadami

IMGW wydało w środę (30.11) dla Polski alerty przed dwoma zjawiskami – oblodzeniem i marznącymi opadami. Ostrzeżenie przed marznącym deszczem obowiązuje w nocy ze środy na czwartek  dla wschodniej części województwa podlaskiego, mazowieckiego oraz lubelskiego. Alert IMGW przed marznącymi opadami obowiązuje w większości od godziny 20:00 w sobotę, 3 grudnia do godziny 10:00 w niedzielę, 4 grudnia. Ostrzeżenia na południu obowiązują od godziny 18:00 w sobotę do godziny 3:00 w niedzielę. Ostrzeżenie przed mgłami w woj. podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim obowiązuje do godziny 10:00 w niedzielę, 4 grudnia.

alert pogodowy imgw
Alert pogodowy IMGW przed marzącymi opadami i mgłami. Źródło: IMGW

W kolejnych dniach IMGW planuje wydać alerty dla Polski północnej, północno- wschodniej oraz wschodniej. Szczególną uwagę na ostrzeżenie powinni zwracać kierowcy, oraz piesi poruszający się po chodnikach. Punktowo warunki drogowe będą trudne.

alert pogodowy imgw
Prognoza ostrzeżeń pogodowych dla kierowców na najbliższe dni. Źródło: IMGW
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / IMGW / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group