Statek Orion wraca na Ziemię! Kiedy lądowanie?Statek Orion wraca na Ziemię! Kiedy lądowanie?

Statek Orion wraca wreszcie na Ziemię. W czwartek, 1 grudnia o godzinie 22:54 polskiego czasu, rozpoczął się powrót prototypowego statku na naszą rodzimą planetę. Znajdujący się wówczas na orbicie księżyca prototyp uruchomił na około dwie minuty silnik. Dzięki temu opuścił on orbitę Księżyca i wraca z powrotem na Ziemię. Kiedy planowane jest jego lądowanie?

Jak do tej pory sam lot przebiega bez większych problemów, nie licząc niespodziewanej utraty łączności. Udało się dotrzeć na orbitę Księżyca, wykonać niski przelot nad jego powierzchnią (około 130 km), wykonać przy okazji fantastyczne zdjęcia, oraz pobić rekord odległości od Ziemi statku certyfikowanego do lotów załogowych, pokonując tym samym misję Apollo 13 z 1970 roku. Nowy rekord to 432 108 km od naszej planety. Statek powinien wrócić na ziemię 11 grudnia (niedziela).

Jak potwierdza Jim Free z NASA, statek Orion opuścił orbitę Księżyca i udaje się w drogę powrotną na Ziemię.

Obecnie na Ziemi trwają już pierwsze przygotowania do lądowania. Warto jednak wiedzieć, ze jeszcze wiele rzeczy może pójść nie tak – samo wejście w atmosferę jest momentem krytycznym, w którym Orion poruszać się będzie z prędkością prawie 40 tysięcy km/h. Wszyscy fani astronomii i kosmosu trzymają kciuki, żeby osłona termiczna, której temperatura w momencie wejścia w atmosferę wyniesie prawie 2,8 tysiąca stopni wytrzymała wstępne hamowanie aerodynamiczne. Po nim powinny otworzyć się spadochrony, a kapsuła Orion planowo ma wylądować na powierzchni oceanu w rejonie wybrzeża Kalifornii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w 2024 roku możliwy będzie lot załogowy w ramach misji Artemis 2.

Powrót na Księżyc

Rakieta SLS to część programu załogowych lotów na Księżyc. W ramach projektu Artemis już w 2024 lub, bardziej prawdopodobne, 2025 ludzie powrócą na Srebrny Glob, jednak tym razem na stałe – NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i prywatnymi firmami zbuduje na orbicie naszego naturalnego satelity stację orbitalną Lunar Gateway. Na powierzchni z kolei stanie stała baza.

Poza lotami załogowymi, SLS wyniesie także część modułów stacji, oraz zaopatrzenie na powierzchnię Księżyca. W planie są również misje z satelitami, jednak przynajmniej część z nich stoi pod znakiem zapytania z powodu opóźnień w budowie rakiety, oraz konkurencji ze strony powstającego statku Starship firmy SpaceX. Warto dodać, że zmodyfikowana wersja Starshipa ma posłużyć jako lądownik przynajmniej dla misji Artemis 3 i Artemis 4.

Pierwszy lot, oznaczony jako Artemis 1 to misja bezzałogowa i jest próbą całego zestawu Orion / SLS. Misja Artemis 2 będzie już lotem z załogą na orbitę wokół Księżyca. Lądowanie na powierzchni Srebrnego Globu nastąpi podczas lotu Artemis 3, w którym na Księżycu stanie pierwsza kobieta. Projekt Artemis to także powrót Amerykanów po ponad pół wieku przerwy poza niską orbitę Ziemi, jak i szansa dla innych narodów na eksplorację Srebrnego Globu.

Grafika ilustracyjna: NASA / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2024 INCUS Media Group