Śnieg i mróz na początku grudnia. Sprawdzamy nowe wyliczeniaŚnieg i mróz na początku grudnia. Sprawdzamy nowe wyliczenia

Jak już wspominaliśmy, śnieg i mróz mogą się pojawić na początku grudnia. Po raz kolejny sprawdzamy najnowsze wyliczenia modeli numerycznych pod kątem temperatury i możliwych opadów śniegu. Obecnie modele pogodowe sugerują, że wyż nieco odpuści, a do głosu dojdą niże śródziemnomorskie, przynoszące znacznie więcej wilgoci i opadów. Kiedy i gdzie miało by padać? Przyglądamy się wstępnym wyliczeniom modeli numerycznych.

W dalszym ciągu w mediach pojawiają się clickbaitowe artykuły straszące mrozem, który może osiągnąć nawet -20 stopni Celsjusza. Popularne serwisy niezmiennie posługują się najbardziej pesymistycznymi i skrajnymi scenariuszami, czasem nie informując, że są one mało prawdopodobne. Obecnie modele pogodowe powróciły do opcji z dużymi spadkami temperatury nocami i całodobowym mrozem.

Niże śródziemnomorskie i większe opady śniegu

Najnowsze odsłony głównych modeli pogodowych – GFS i ECMWF, sugerują większe opady śniegu. Te miały by się już pojawić według modelu GFS w okolicach 7 grudnia, początkowo związane z wędrującym niżem pochodzenia śródziemnomorskiego.

Śnieg mróz na początku grudnia
Prognozowane opady w dniach 7-10 grudnia 2022 r. Model: GFS

Model ECMWF sugeruje obecnie więcej opadów mieszanych. Dodatkowo, padać miało by wcześniej, bo już od 5 grudnia, a sam niż (a zanim kolejny) miałby obrać inną trajektorię niż wariant sugerowany obecnie przez model GFS. Do omawianego czasu pozostało jednak jeszcze kilkanaście aktualizacji, a sytuacja z całą pewnością ulegnie jeszcze korektom. Widać natomiast, że nie ma pełnej zgodności co do tego jaki typ opadu i gdzie dokładnie wystąpi. Widać natomiast trend, który może się utrzymać.

Śnieg mróz na początku grudnia
Prognozowane opady w dniach 5-8 grudnia 2022 r. Model: ECMWF

Jako ciekawostkę, publikujemy także prognozowaną ilość pokrywy śnieżnej do 10 grudnia według modelu GFS:

suma opad śniegu
Prognozowana pokrywa śnieżna do 10 grudnia 2022 r. Model: GFS

Możliwy całodobowy mróz. Nocami poniżej -10 stopni

GFS w dalszym ciągu sugeruje całodobowy mróz, który miałby się pojawić pod koniec przyszłego tygodnia. Nieco innego zdania jest ECMWF. On z kolei sugeruje niskie temperatury, plasujące się w przedziale od 0 do 4 stopni Celsjusza i niewielki mróz w nocy. Która z opcji będzie najbliżej prawdy? Będziemy to w najbliższym czasie weryfikować i na pewno o tym wspominać.

temperatura 10 grudnia mróz
Prognozowana temperatura maksymalna 10 grudnia 2022 r. Model: GFS
temperatura 10 grudnia 2022
Prognozowana temperatura maksymalna 10 grudnia 2022 r. Model: ECMWF

Jako ciekawostkę publikujemy także wyliczaną temperaturę na ranek, 12 grudnia:

temperatura rano 12 grudnia mróz
Prognozowana temperatura nad ranem, 12 grudnia 2022 r. Model: GFS

Redakcja IncusMeteo celowo nie publikuje skrajnych wyliczeń, aby niepotrzebnie nie siać paniki, co czynią niektóre media czy portale internetowe, o czym regularnie informujemy. Zwiększają one w ten sposób swoje zarobki, powodując jednocześnie spadek zaufania do jakichkolwiek prognoz pogody. Jest to działanie groźne, które może w przyszłości doprowadzić do braku odpowiedniej reakcji w obliczu realnego zagrożenia.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group