Dzień Drzewa

W Polsce obchodzony jest od niemal 20 lat 10 października, w Stanach Zjednoczonych od prawie 150 lat w drugą niedzielę kwietnia. Do Europy dotarł zaś w 1951 roku. Światowy Dzień Drzewa to idealna okazja nie tylko do wspomnienia, ale i działania!

Są domem dla dziesiątek zwierząt, roślin, czy grzybów. Dają cień w upalne dni, osłonę przed deszczem (ale nie burzą!) i wiatrem. W większych skupiskach magazynują wodę i wpływają na mikroklimat regionu. To również źródło surowców, miejsca rekreacji i bardzo ważny element ekosystemu. Drzewa są niezbędnym elementem życia na Ziemi. Występują praktycznie wszędzie, poza obszarami klimatu wysokogórskiego i polarnego. Choć najwięcej ich oczywiście w lasach, to rosną nawet na pustyniach, czy niewielkich wyspach.

Po co nam Dzień Drzewa?

Cel jest prosty i niezmienny od niemal 150 lat. Poza mówieniem o tym jak ważne są drzewa i jak wiele trzeba dla nich zrobić, po prostu działamy. Tego dnia odbywa się na całym świecie wiele akcji nasadzeń drzew. Mają miejsce także nieodłączne pikniki ekologiczne i kampanię edukacyjne. Szerzona jest przez to świadomość ekologiczna społeczeństwa. Organizacją obchodów w Polsce zajmują się nadleśnictwa, szkoły i organizacje pozarządowe.

Święto zostało zaproponowane w 1872 roku przez sekretarza rolnictwa USA, gubernatora Nebraski i miłośnika przyrody, Juliusa Sterlinga Mortona. Na początku roku zwrócił się do Amerykanów, by 10 kwietnia zasadzili drzewo. Swój pomysł argumentował tym, że w zwykłe święta się wspomina, a w Dzień Drzewa trzeba działać dla przyszłości. Tylko w pierwszym roku akcji, w USA pojawiło się dodatkowych milion drzew! Sukces święta, zwanego Arbor Day, był kontynuowany w kolejnych latach w drugą niedzielę kwietnia i trwa ono po dziś dzień.

Do Europy Dzień Drzewa dotarł w 1951 roku. Rada ds. Żywienia i Rolnictwa ONZ ustaliła później, że święto to będzie obchodzone w każdym kraju członkowskim. W Polsce, od 2002 roku, obchodzimy je 10 października. Po 2017 roku zyskało ono dodatkowy wydźwięk, jako część projektu odbudowy lasów po derecho z 11/12 sierpnia 2017 roku.

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group