Zorza polarna widoczna w Polsce. Piękny spektakl na niebie!Zorza polarna widoczna w Polsce. Piękny spektakl na niebie!

W nocy z soboty na niedzielę (4/5.11.2023) oraz z niedzieli na poniedziałek (5/6.11.2023) nad Polską znów pojawiła się zorza polarna. Świetlny pokaz widać było w praktycznie całej Polsce, o ile pozwalało na to zachmurzenie. Istnieje bardzo duża szansa, że w najbliższych dniach ponownie to tajemnicze i rzadkie zjawisko będzie widoczne z terenów Polski. 

Zorzę z terenu Polski można było obserwować już po zmroku, po godzinie 19. Zorzę można było podziwiać w całej Polsce, o ile pozwalał na to brak zachmurzenia, lub chwilowe przejaśnienia. Co więcej, to niecodzienne zjawisko pojawiło się także w  W sieci pojawiły się liczne zdjęcia dokumentujące to barwne i tajemnicze zjawisko.

Zorza polarna widoczna w Polsce. W sieci pojawiły się liczne zdjęcia

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna powstaje w efekcie oddziaływania na gazy w górnej atmosferze naładowanych protonów i elektronów, które docierają ze Słońca. Powodują one indukowanie prądu elektrycznego wśród gazów atmosferycznych na wysokości zazwyczaj między 90 a 150 km. Odpowiednio silne burze magnetyczne mogą jednak powodować świecenie gazu nawet do 300-1000 km nad powierzchnią planety. W miejscu przenikania pasów radiacyjnych (Van Allena) i górnej atmosfery ziemskiej następuje jonizacja (świecenie) tlenu, azotu i rzadziej wodoru lub helu. Powstaje wówczas wąski pas, zazwyczaj o szerokości 3-5 stopni, rozciągający się przeważnie 10-15 stopni od biegunów magnetycznych. Jeżeli zorza obserwowana jest na półkuli północnej, nazywana jest z łaciny Aurora borealis. Na półkuli południowej nosi nazwę Aurora australis.

Zdjęcie ilustracyjne: Twitter.com / Tomek Majkrzak  opr. własne

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group