Zjawiskowa zorza nad Polską! Gdzie ją było widać?Zjawiskowa zorza nad Polską! Gdzie ją było widać?

Kolejna zjawiskowa zorza nad Polską! W nocy z poniedziałku na wtorek (27/28.02.2023) ponownie mogliśmy oglądać to piękne zjawisko. Świetlny pokaz najlepiej było widać na północy kraju, jednak widoczna była ona także w centrum, a nawet na Podkarpaciu. Istnieje szansa, że w najbliższych dniach ponownie to tajemnicze i rzadkie zjawisko będzie widoczne z terenów Polski.

Zorzę z terenu Polski można było obserwować już mniej więcej od godziny 19.30 w poniedziałek. Najlepsze warunki do obserwacji panowały na północy kraju. Tam brak zachmurzenia pozwalał na obserwację tego niecodziennego zjawiska. W sieci pojawiły się zdjęcia, a samą zorzę widać było także w kamerach internetowych zainstalowanych na Wybrzeżu.

Zorza polarna na zdjęciach

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna powstaje w efekcie oddziaływania na gazy w górnej atmosferze naładowanych protonów i elektronów, które docierają ze Słońca. Powodują one indukowanie prądu elektrycznego wśród gazów atmosferycznych na wysokości zazwyczaj między 90 a 150 km. Odpowiednio silne burze magnetyczne mogą jednak powodować świecenie gazu nawet do 300-1000 km nad powierzchnią planety. W miejscu przenikania pasów radiacyjnych (Van Allena) i górnej atmosfery ziemskiej następuje jonizacja (świecenie) tlenu, azotu i rzadziej wodoru lub helu. Powstaje wówczas wąski pas, zazwyczaj o szerokości 3-5 stopni, rozciągający się przeważnie 10-15 stopni od biegunów magnetycznych. Jeżeli zorza obserwowana jest na półkuli północnej, nazywana jest z łaciny Aurora borealis. Na półkuli południowej nosi nazwę Aurora australis.

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group