W weekend może się pojawić zorza polarna. Gdzie się jej spodziewać?W weekend może się pojawić zorza polarna. Gdzie się jej spodziewać?

Choć warunki do pojawienia się dziś zorzy są gorsze niż wczoraj, także i dziś może się ona pojawić. Najlepsze warunki do obserwacji będą mieli mieszkańcy północnej, północno- wschodniej i  częściowo centralnej Polski. Nie wiadomo jednak czy samo zjawisko na pewno wystąpi. Warto jednak wybrać się za miasto, z dala od świateł i obserwować północne niebo. Może się okazać, że uda się zaobserwować i sfotografować to tajemnicze zjawisko.

Zorzę z terenu Polski można było obserwować wczoraj już mniej więcej od godziny 22.30. Najlepsze warunki do obserwacji panowały między innymi w Świnoujściu, Międzyzdrojach czy w Dziwnowie. Tam brak zachmurzenia pozwalał na obserwację tego niecodziennego zjawiska. W sieci pojawiły się zdjęcia, a samą zorzę widać było także w kamerach internetowych zainstalowanych na Wybrzeżu. Dziś także mogą pojawić się korzystne warunki do jej obserwacji. Póki co są one jednak gorsze niż wczoraj.

Dziś wieczorem może pojawić się zorza. Gdzie może się pojawić?

Choć dzisiejsze warunki do pojawienia się zorzy nie są póki co tak dobre jak wczoraj, jednak jeśli chcecie spróbować zapolować na to niecodzienne zjawisko, już teraz warto planować wybranie się w miejsce z dala od świateł miasta i spoglądać na północ. Oczywiście ważne aby nie było nad nami także chmur. Przy obecnych warunkach odpowiedzialnych za możliwość pojawienia się tego zjawiska, największe szanse będą mieli mieszkańcy środkowej i północnej Polski.

O sytuacji na bieżąco pisze Karol prowadzący profil “z głową w gwiazdach”:


Prognozowane zachmurzenie dla Polski sprawdzicie poniżej:

prognoza zachmurzenie zorza dziś
Prognoza zachmurzenia na najbliższe godziny. Model: SWISS HD 4X4

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna powstaje w efekcie oddziaływania na gazy w górnej atmosferze naładowanych protonów i elektronów, które docierają ze Słońca. Powodują one indukowanie prądu elektrycznego wśród gazów atmosferycznych na wysokości zazwyczaj między 90 a 150 km. Odpowiednio silne burze magnetyczne mogą jednak powodować świecenie gazu nawet do 300-1000 km nad powierzchnią planety. W miejscu przenikania pasów radiacyjnych (Van Allena) i górnej atmosfery ziemskiej następuje jonizacja (świecenie) tlenu, azotu i rzadziej wodoru lub helu. Powstaje wówczas wąski pas, zazwyczaj o szerokości 3-5 stopni, rozciągający się przeważnie 10-15 stopni od biegunów magnetycznych. Jeżeli zorza obserwowana jest na półkuli północnej, nazywana jest z łaciny Aurora borealis. Na półkuli południowej nosi nazwę Aurora australis.

W zależności od gazu, który zostaje rozgrzany i zmieniony w plazmę, zorza przyjmuje różne kolory. Najczęściej obserwowane to zielony i czerwony, które są efektem świecenia tlenu. Azot świeci w odcieniach purpury i bordo. Mieszanina obu tych gazów daje kolor żółty i czasami biały. Z kolei lekkie gazy – hel i wodór, świecą na niebiesko i fioletowo. Takie kolory są jednak rzadkie. Co ciekawe, zorze widoczne są także na innych planetach, głównie na Jowiszu i Saturnie. Obserwowane były również na Uranie i Neptunie, ale także nad Wenus i Marsem, a także w magnetosferach kilku brązowych karłów.

Grafika ilustracyjna: / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group