wyż pogoda weekend jaka pogoda weekendWyż, przejaśnienia i brak opadów. Prognoza na weekend

Drugi weekend lutego to wpływ wyżu na pogodę w naszym kraju. Pojawi się sporo przejaśnień i chwil ze słońcem. Nie spodziewamy się także żadnych opadów. Weekend nie będzie jednak tak ciepły jak ostatnie dwa dni. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 6-7 stopni Celsjusza, a nocami powróci lekki mróz. Jakie dokładnie będą sobota i niedziela? Sprawdzamy to w naszej cotygodniowej prognozie weekendowej.  

Mijający tydzień przyniósł nam krótkie ocieplenie. Miejscami termometry pokazały 10 stopni, a lokalnie było jeszcze cieplej. Odwilż objęła swym zasięgiem już cały kraj, choć na południu pojawiały się jeszcze opady śniegu. Rozpoczynający się weekend ma szansę być pierwszym od dłuższego czasu z lepszą pogodą, sporą ilością przejaśnień i brakiem opadów.

Wpływ wyżu

W sobotę nad południem kraju przemieszczać się będzie dość pogodny wyż. Wczesnym rankiem niewielkie, przelotne opady śniegu będą się mogły pojawiać na południu kraju, szczególnie w górach. Na północy obecne będzie zachmurzenie przez które przebijać się będzie słońce. Warto dodać, że amerykański model pogodowy GFS sugeruje całkowity brak zachmurzenia, natomiast europejski ECMWF sugeruje zachmurzenie zmienne, ale z przejaśnieniami. Na południe od linii Poznań – Warszawa dość szybko się rozpogodzi i tam będą największe szanse na chwile ze słońcem. Nocą bez większych zmian.

zachmurzenie opady sobota 12 luty 2022
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 12 lutego 2022 r. Model: ECMWF

Na termometrach powrót typowego przedzimia (lub jak wolą mówić niektórzy, wczesnego przedwiośnia). W najcieplejszym momencie dnia na termometrach zobaczymy do 4 stopni Celsjusza. Taką temperaturę zobaczą między innymi mieszkańcy zachodniej części Polski, a także częściowo centrum i południowego wschodu kraju. Chłodniej będzie na północy, do 2 stopni, a także w górach. Tam z kolei pojawi się lekki mróz. W nocy lekki mróz trzymać będzie w całym kraju. W Bieszczadach i w Tatrach temperatura może spaść poniżej -5 stopni Celsjusza.

temperatura sobota 12 lutego 2022
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 12 lutego 2022 r. Model: ECMWF

Przejaśnienia i brak opadów

W niedzielę czeka nas bardzo podobna pogoda. Przewidujemy jeszcze więcej przejaśnień (choć i według modelu GFS niemal cały kraj powinien mieć bezchmurną aurę), a więc i sporo chwil ze słońcem. Pogodę w Polsce nadal kształtować będzie odsuwający się na wschód wyż. Nigdzie nie będzie też padać. Silniejszego wiatru spodziewamy się w rejonie Kotliny Kłodzkiej, w Tatrach czy w Bieszczadach. Warto zwrócić na to uwagę przy planowaniu górskich wędrówek i wypraw.

zachmurzenie opady niedziela 13 luty 2022
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 13 lutego 2022 r. Model: ECMWF
Ostatni dzień tygodnia będzie też nieco cieplejszy. Na termometrach na zachodzie i południu zobaczymy do 6 stopni powyżej zera. Samo odczucie ciepła może być jednak nieco wyższe, ze względu na świecące słońce i brak wiatru (czynnika chłodzącego). W północnej części kraju, gdzie miejscami może się pojawiać zachmurzenie będzie nieco chłodniej. Tam z kolei temperatura wyniesie około 4 stopnie Celsjusza. Lekki mróz możliwy będzie jedynie w górach. Nocą temperatura poniżej zera może spaść na wschód od Poznania. Na zachodzie termometry wskażą nieco powyżej zera.

temperatura niedziela 13 lutego 2022
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 13 lutego 2022 r. Model: ECMWF
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2024 INCUS Media Group