Upały czy chłód? Burze czy słońce? Prognoza na lato od AccuWeatherUpały czy chłód? Burze czy słońce? Prognoza na lato od AccuWeather

Czy tegoroczne lato przełamie serię najgorętszych w historii pomiarów? Czy regiony dotknięte suszą czeka choć trochę oddechu? Prognoza sezonowa na lato 2023, przygotowana przez specjalistów z AccuWeather, odpowiada na te i inne, ważne pytania odnośnie nadchodzącej, najcieplejszej pory roku w Europie.

Lato jest tuż tuż. Dlatego też przygotowana została prognoza sezonowa przez specjalistów z AccuWeather. Zawiera ona szczegóły odnośnie tego jakie pogodowe tendencje są najbardziej prawdopodobne podczas najbliższych trzech miesięcy. Choć meteorologiczne lato trwa już od tygodnia, to astronomiczne zacznie się dopiero za około dwa tygodnie, wraz z przesileniem letnim. To nastąpi 21. czerwca o 16:58 czasu polskiego.

Lato nadchodzi

Specjaliści AccuWeather – Alan Reppert i Tyler Roys mają łącznie przeszło 30 lat doświadczenia w prognozowaniu i monitorowaniu zjawisk klimatycznych w Europie. Ich obserwacje w zakresie zależności między pogodą na Starym Kontynencie a globalną cyrkulacją powietrza są niezwykle cenną skarbnicą wiedzy przy prognozowaniu dominujących trendów pogodowych w naszej części świata. Choć nie zawsze udaje się idealnie przewidzieć europejską aurę, to ogólny trend na ogół zgodny jest z przewidywaniami starszych synoptyków AccuWeather.

W swoich najnowszych przewidywaniach informują, że lato zacznie się dość wcześniej w centralnej i północnej Europie, podczas gdy południowy wschód czeka raczej powolne przejście w nową porę roku. Podtrzymuje to więc trend cieplejszej i suchej północy, oraz zaskakująco chłodnego i wilgotnego południa kontynentu, jaki utrzymuje się przez znaczną część tegorocznej wiosny. Choć tegoroczne lato raczej nie będzie aż tak duszne i upalne jak poprzednie, to nadal za równo mieszkańcy, jak i turyści powinni przygotować się na okresy gwałtownej aury. Objawi się ona nie tylko w postaci ulew czy pożarów, ale miejscami pogłębiającej się suszy.

Przewidywane przez AccuWeather nadejście termicznego lata w Europie. Tłumaczenie: INCUS News

Które części kontynentu czekają liczne burze? Gdzie z kolei niedobór opadów przyniesie suszę i zagrożenie pożarami? Odpowiedzi na te i inne pytania zawiera obszerna i szczegółowa prognoza sezonowa od AccuWeather.

Czy ponownie czeka nas ekstremalny upał?

Europa wkracza w kolejne lato, nadal mając w pamięci poprzednie, rekordowo upalne i miejscami burzowe. Raport opublikowany przez Copernicus Climate Change Service jasno wskazuje, że lato 2022 było najgorętszym w historii pomiarów w Europie. Zdetronizowało więc dotychczasowego lidera, czyli lato 2021. Gorące i suche warunki dotknęły niemal każdy aspekt życia na Starym Kontynencie, powodując suszę, pożary, nawałnice i pozbawiając życia setki osób. Już wiosna dała się we znaki w Hiszpanii i Portugalii. W Kordobie pobity został rekord temperatury dla kwietnia, a termometry wskazywały wartości typowe dla sierpnia. Wraz z nadchodzącym latem, pojawia się pytanie, czy i w tym roku czekają nas rekordy ciepła.

Na ogół okresy ekstremalnych upałów mają w tym roku być rzadsze w porównaniu z poprzednimi latami. Jak informuje Tyler Roys, powinny pojawić się okresy silnego upału, zwłaszcza na Półwyspie Iberyjskim, w południowej Francji i na północy Włoch. Nie powinny jednak zapisać się jako rekordowe. Dodatkowo strumień wilgotnego powietrza znad Atlantyku powinien przynieść znaczną ilość chmur, obniżając dzienne temperatury w regionie. Z drugiej strony jednak, chmury w nocy zadziałają jak koc, podnosząc temperaturę powietrza. Podwyższone, nocne wartości na termometrach, mogą ostatecznie przyczynić się do wyższej od normy średniej temperatury miesięcznej.

Prognozowane, główne obszary dominacji ekstremalnych zjawisk pogodowych latem 2023. Tłumaczenie: INCUS News

Znaczna większość budynków w Europie jest zbudowana tak, aby utrzymywały ciepło. Z tego powodu wolniej się wychładzają, a jeśli nocami utrzymywać się będą wysokie temperatury, w dłuższym okresie czasu mogą u niektórych osób pojawić się problemy zdrowotne.

Tłumaczy Tyler Roys, starszy synoptyk AccuWeather. Jak dodaje, upały będą raczej rzadsze we wschodniej połowie kontynentu, a wartości na termometrach powinny oscylować wokół normy wieloletniej. Miejsca takie jak Węgry, Rumunia czy Serbia czeka więc najpewniej łagodniejsze lato od poprzednich.

Suche, ciepłe lato zwiększy zagrożenie pożarowe w Skandynawii

Tegoroczne lato zapowiada się jako bardziej suche niż zazwyczaj na północy kontynentu. W Irlandii, Wielkiej Brytanii i Skandynawii opadów już teraz jest mniej niż powinno, a kolejne miesiące niestety nie przyniosą poprawy. Jak przewiduje Roys, istnieje w Skandynawii ryzyko powtórki z 2018 roku. Wówczas wysokie temperatury i susza spowodowały rozległe pożary w wielu miejscach półwyspu. Ten region Europy nie jest przystosowany do tego typu aury. Ówczesne pożary były wyjątkowo niszczycielskie i jedne z największych w historii.

Prognozowane zagrożenie pożarowe latem 2023. Tłumaczenie: INCUS News

Progności AccuWeather przewidują, że Skandynawia nie będzie wolna od deszczu całe lato. Okresowo opady i burze mogą przechodzić w różnych częściach regionu. Jak ostrzega Tyler Roys, rozległe i długotrwałe opady będą jednak miały problem aby się tam utworzyć. To z kolei bezpośrednio przyczyni się do zwiększonego prawdopodobieństwa suszy. Również dalej na zachód – na Wyspach Brytyjskich, wystąpi znaczna ilość dni bez opadów, co stworzy ryzyko wystąpienia kolejnej, letniej posuchy. Istnieje zagrożenie, że susza powróci, zwłaszcza w Anglii i Midlands, jednak sytuacja powinna być mniej dramatyczna niż rok temu. Podczas lata 2022 brytyjski rząd po raz pierwszy od 2018 ogłosił stan suszy, w związku z największą posuchą od 50 lat.

Długotrwałe okresy suszy będą przerywane opadami. Te jednak związane będą głównie z burzami, przez co mogą powodować zalania. Szczególnie duże na to szanse będą w Anglii i Walii. Zjawiskom może także towarzyszyć silny wiatr. Według specjalistów z AccuWeather, czerwiec i lipiec będą najbardziej suche, ulga natomiast prawdopodobnie nadejdzie pod koniec sezonu. Nie jest to jednak pewne.

Ilość opadów na Wyspach Brytyjskich będzie uzależniona od aktywności tropikalnej na Atlantyku. Pod koniec lata niektóre z nich może skierować się nad północno-zachodnią Europę. To właśnie w sierpniu w region mogą uderzyć układy subtropikalne.

informuje Tyler Roys.

Burzowo od Francji po Bałkany

Prognoza AccuWeather na lato wskazuje, że pas od północnej Francji, przez Niemcy, Polskę i po Bałkany, będzie najbardziej prawdopodobnym korytarzem dla opadów, najpewniej z silnymi burzami. Deszczu powinno być sporo, miejscami w okolicach miesięcznych rekordów. Choć opady będą zbawienne dla upraw, zwłaszcza na Bałkanach, możliwe że doprowadzą miejscami do zalań, czy nawet powodzi.

Zagrożenie gwałtownymi zjawiskami pogodowymi latem 2023. Tłumaczenie: INCUS News
Zagrożenie gwałtownymi zjawiskami pogodowymi latem 2023. Tłumaczenie: INCUS News

Region od północnej Francji, po Bałkany, będzie bardziej narażony na burze z ulewnym deszczem, silnym wiatrem i gradem. Zwłaszcza w południowo-wschodniej Europie, serie opadów i burz mogą nieść częste ryzyko powodzi błyskawicznych. To głównie tam opady mogą oscylować w okolicach rekordów wszech czasów. Nie znaczy to jednak, że trzeba zmieniać wakacyjne plany. Pojawią się bowiem okresy ze słoneczną, letnią aurą. Spodziewamy się również temperatur bliskich, lub nieco przekraczających średnią. Będą oczywiście okresy znacznie cieplejsze, ale nie aż tak częste jak w poprzednich latach.

Bez większej ulgi od suszy na południowym zachodzie

Synoptycy przewidują, że regiony najbardziej potrzebujące opadów, niestety dostaną niewielkie wsparcie od natury. Europejskie Centrum Monitorowania Suszy jasno wskazuje, że pas od Portugalii po południową Francję objęty jest alertem przed suszą. Źle jest także na północy Włoch, czyli w największym obszarze rolniczym kraju. Poziom wody w rzece Pad był już w kwietniu tak niski, jak powinien być pod koniec lata. Ta długa na przeszło 650 kilometrów rzeka jest głównym rezerwuarem słodkiej wody we Włoszech. Pad zasilają głównie roztopy w Alpach, które zeszłej zimy zanotowały zaledwie połowę wymaganych opadów. Sytuację wiosną pogorszyła przesuszona ziemia w dolinie rzeki. To doskonale obrazuje z jak poważną sytuacją mamy do czynienia już na początku lata.

Prognoza suszy latem 2023. Tłumaczenie: INCUS News

Mimo tego, że od czasu do czasu popada w regionie, głównie za sprawą burz, to lokalność i krótki czas trwania zjawisk sprawią, że nie wszędzie popada, a woda opadowa w znacznej mierze spłynie do rzek, a nie nawodni glebę. Jak zaznacza Tyler Roys, mimo intensywnego deszczu i powodzi w maju tego roku, nie wystarczyło to aby zapobiec suszy. Nie była to także zapowiedź tego, co czeka Italię tego lata. Hiszpania, Portugalia czy południe Francji mogą liczyć na opady bliskie normy, jednak to za mało aby załagodzić suszę.

Dodatkowo wysokie temperatury mogą sprzyjać zjawisku suchych burz. Są one szczególnie niebezpieczne, bowiem generują niewiele opadu, bądź nie dociera on do powierzchni. Generowane przezeń pioruny mogą więc znacznie łatwiej wzniecać pożary. Mieszkańcy, jak i turyści, powinni również zachować szczególną ostrożność podczas obchodzenia się z ogniem, aby nie zaprószyć pożarów. W skrócie, w południowo-zachodniej Europie przewidywane są krótkie okresy z deszczem, które jednak nie zlikwidują suszy. Zagrożone będą nie tylko uprawy, ale i zasoby wody użytkowej, czy żegluga rzeczna.

Jak dokładna jest prognoza AccuWeather na lato?

Prognozy sezonowe z założenia obarczone są sporym błędem. Opierają się bowiem na przewidywanych trendach pogodowych w skali całych krajów i nie biorą pod uwagę ot choćby mikroklimatu. Są także przewidywaniami odchyleń od średnich wartości wieloletnich, a nie jasnym komunikatem odnośnie temperatury czy zachmurzenia. Atmosfera jest w ciągłym ruchu i ostatecznie susza może objąć mniejszy obszar, burze mogą być rzadsze, a upały mniej dotkliwe.

Mimo wszystko prognoza sezonowa do dość dobre narzędzie do oceny zagrożeń i wyzwań, jakie czekają nas w niedalekiej przyszłości. Możemy dzięki temu lepiej gospodarować zasobami wodnymi, inaczej zaplanować uprawy, czy podjąć ostateczną decyzję odnośnie wakacji. Doświadczenie z poprzednich lat pokazuje, że prognoza AccuWeather na lato, jak i na zimę, ma dość dobrą sprawdzalność, w porównaniu z jesienią i wiosną. Nie są to, jak wspomnieliśmy, idealne narzędzia, jednak ich dokładność i sprawdzalność jest odpowiednio wysoka, aby wziąć je pod uwagę.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / AccuWeather / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2022 INCUS Group