Po krótkiej przerwie, powrócą intensywne opady deszczu i burze. Możliwy będzie także grad. Najwięcej groźnych zjawisk spodziewamy się na południu i południowym- wschodzie kraju. Zjawiska burzowe pojawią się od godzin około południowych, a wraz z nimi ponownie mogą występować lokalne zalania i podtopienia. Gdzie się ich spodziewać?
Przed nami powrót burzowej aury. W zeszłym tygodniu występowały przede wszystkim punktowe, niezbyt silne, wolno przemieszczające się burze. Na ogół niosły one punktowo silne opady deszczu, które niestety przyczyniały się do powstawania zalań i podtopień. Teraz czeka nas powrót dynamiczniejszej aury. Najwięcej zjawisk konwekcyjnych można się spodziewać na południu i południowym- wschodzie Polski.
Intensywne opady deszczu, burze i grad
Swoją prognozę burzową na środę opublikowało IMGW- PIB. Możemy w niej przeczytać, że Polska będzie dziś na skraju wyżu znad Morza Norweskiego, ale pogodę będzie kształtować górny niż. Przelotne opady deszczu i burze wystąpią niemal w całym kraju, oprócz krańców północnych. Burze z opadami deszczu około 20-25 mm możliwe są w południowej połowie kraju – obszar 1, najbardziej prawdopodobne są na południowym wschodzie – obszar 2. Może im towarzyszyć grad i porywy wiatru do 60 km/h. Największą intensywność burze osiągną po południu i wieczorem.

Obowiązują także alerty pogodowe pierwszego stopnia przed burzami i intensywnymi opadami deszczu:

Sieć Obserwatorów Burz także wydała wczoraj wieczorem prognozę burzową, która wskazuje, że największego zagrożenia ze strony burz można się spodziewać głównie we wschodniej i południowo- wschodniej Polsce:
W środę pojawi się więcej burz i opadów. Największym zagrożeniem będą punktowo intensywne opady deszczu powodujące szkody, czy w mniejszym stopniu grad. ⛈️🌧️🗺️
Szczegóły: ▶️https://t.co/4YxtTZat6a#obserwatorzyburz #burza #pogoda #polska pic.twitter.com/0O2Ol12QfA— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) June 13, 2023
W środę Polska znajdzie się w całości w zasięgu kropli chłodnego, niestabilnego powietrza. Podobnie jak w poprzednich dniach, wpłynie ona na wzrost zachmurzenia, pojawienie się chmur konwekcyjnych, silniejszego wiatru, niższej temperatury i wyższej wilgotności powietrza. W takim środowisku, mogą licznie rozwijać się chmury kłębiaste, niosące przelotne opady i lokalnie burze. Wyładowania będą najbardziej prawdopodobne w południowo-wschodniej ćwiartce kraju, Tam też burz będzie nie tylko najwięcej, ale i będą miały najlepsze warunki do łączenia się w większe klastry. Obecność wspomnianej kropli chłodniejszego powietrza sprawi, że pierwsze wyładowania mogą padać już wcześnie rano, a nowe burze mogą się formować także w nocy, czy nad ranem w czwartek. Początkowo dogodne warunki do formowania się burz, powinny wystąpić na wschodzie, południu i w centrum kraju, Z biegiem doby, przesuną się na północ i zachód, stopniowo jednak malejąc. Najmniejsze szanse na wyładowania będą mieli mieszkańcy zachodniej, a zwłaszcza północno-zachodniej Polski.
Zachęcamy do śledzenia aktualnej sytuacji pogodowej w Monitorze Burz – aplikacji rozwijanej przez Sieć Obserwatorów Burz. Pozwala ona na szybkie i ławie sprawdzenie czy nie ma w pobliżu groźnych zjawisk pogodowych czy burz. Aplikacja korzysta z ogólnodostępnych danych pomiarowych i je udostępnia na zbiorczej mapie. Widoczna jest tam również prognoza burzowa Sieci Obserwatorów Burz, a także relacja na żywo z dnia burzowego. Całość dopełniają raporty pogodowe, które sami możemy wysłać. Można również śledzić tam położenie ekip pościgowych.
Dużą zaletą aplikacji są powiadomienia push przesyłane na telefon o bliskości burzy. Gdy tylko w wyznaczonym przez nas promieniu padną przynajmniej dwa wyładowania, dostaniemy odpowiednie powiadomienie. Aplikacja korzysta z tych samych danych co strona Sieci Obserwatorów Burz. Również ze strony https://obserwatorzy.info można otrzymywać powiadomienia o bliskości burzy. Oba narzędzia posiadają animację obrazu radarowego, przez co wiemy skąd idzie deszcz. Co więcej, dane są ogólnoświatowe – pogoda nigdzie nas więc nie zaskoczy!
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
