Upał w Polsce nie odpuszcza. Wczoraj w wielu miejscach termometry pokazywały ponad 35 stopni. W Słubicach na Ziemi Lubuskiej padł nawet rekord temperatury dla danego dnia – 20 lipca był tam najcieplejszy od zakończenia II Wojny Światowej. Do kiedy upał pozostanie w Polsce? Sprawdzamy najnowsze prognozy modeli pogodowych.
Część osób mówi – jest lato, musi być ciepło. Choć generalnie jest to prawda, to wartości temperatury, które szybują powyżej 34-35 stopni, na ogół są dla naszego klimatu rzadkością. Choć bywały gorętsze dni w historii Polski, to jednak były one anomaliami. Teraz natomiast zaczynają stawać się normą. Dziś, w czwartek 21 lipca także będzie upalnie.
No i mamy najgorętszy 20 lipca po wojnie w Polsce. https://t.co/rjEKpnGeE2
— meteoprognoza.pl🇵🇱 (@MeteoprognozaPL) July 20, 2022
Upalny zachód Polski
Najcieplejszymi miejscami w Polsce będą dziś Wielkopolska i Dolny Śląsk. Tam termometry pokażą 37- 38 stopni Celsjusza. Nie wykluczone, że także dziś padną rekordy temperatury dla danego dnia. Dotychczasowy rekord ciepła dla 21 lipca pochodzi z 1998 roku. Temperatura na stacji Ceber wyniosła 38,7 stopni Celsjusza.

Gorąco będzie też na pozostałym obszarze Polski – jedynie poza wschodem i południowym wschodem Polski, oraz wąskim pasem wybrzeża, wszędzie temperatura osiągnie i przekroczy 30 stopni Celsjusza.
Kiedy koniec upału?
Nieco chłodniej zrobi się już w piątek – na północnym zachodzie i częściowo na północy temperatura wyniesie 24-26 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze, gdzie zalegać będzie jeszcze gorąca masa powietrza zwrotnikowego, zobaczymy 30-33 stopnie. Na wschodzie i południowym wschodzie spodziewamy się burz.

Sobota to z kolei kolejny dzień z niższą temperaturą. Upał z temperaturami 30-34 stopnie obejmować będzie część centralną, południową, wschodnią i południowo wschodnią Polski. Na Podkarpaciu i Kielecczyźnie termometry mogą pokazać nawet 35 stopni Celsjusza. W ciągu dnia pojawią się jednak kolejne burze, związane z frontem chłodnym. W nocy temperatura spadnie, miejscami do 15-17 stopni Celsjusza.

W przyszłym tygodniu nadal pojawiać się będą upalne dni, jednak nie tak dokuczliwe jak teraz. Gorące dni nieco łagodzić będą pojawiające się burze.
Szczegółową prognozę burzową znajdziecie na stronach Sieci Obserwatorów Burz. Jest tam także interaktywna mapa pogodowa z radarem opadów, detektorem burz i nadsyłanymi przez użytkowników raportami pogodowymi. Dzięki temu możecie śledzić gdzie grzmi i pada, nie tylko w Polsce. Za równo strona Sieci, jak i aplikacja Monitor Burz, dostępna na Androida i iOS mają zasięg ogólnoświatowy, przez co ostrzeżenia o zbliżającej się burzy, czy obecną sytuację w waszym regionie możecie śledzić gdziekolwiek jesteście. Nawet podczas wakacji za granicą.
Zachęcamy do dbania o siebie w czasie upałów – picia dużej ilości niegazowanych napojów, chronienia głowy, unikania przebywania w pełnym słońcu czy stosowania kremów z filtrem UV.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
